statystyki

Podział Mazowsza: Zemsta polityczna czy wielka improwizacja PiS?

autor: Tomasz Żółciak20.01.2016, 07:29; Aktualizacja: 20.01.2016, 08:30
Polska mapa

Do niedawna wydawało się, że PiS wycofał się z planów stworzenia nowych województwźródło: Materiały Prasowe

Na nowo rozgorzała dyskusja o wyłączeniu Warszawy z granic województwa. Mimo że w tej sprawie nawet rządząca partia nie mówi jednym głosem.

Po zapowiedziach części posłów PiS dotyczących przyszłości stolicy i całego regionu do kontrofensywy postanowili przejść politycy PSL, którzy rządzą Mazowszem. Jutro w Sali Kolumnowej Sejmu klub ludowców zorganizuje kilkugodzinną konferencję poświęconą konsekwencjom wyłączenia Warszawy z granic woj. mazowieckiego. Obecni będą m.in. naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, a także prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz marszałek Mazowsza Adam Struzik.

Do niedawna wydawało się, że PiS wycofał się z planów stworzenia nowych województw (warszawskiego czy środkowopomorskiego). Premier Beata Szydło zadeklarowała, że ta sprawa nie leży w zakresie priorytetów jej rządu, a pytany niedawno przez posłów wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek zapewnił, że nie są planowane zasadnicze zmiany w istniejącym podziale terytorialnym państwa, choć dopuszcza się możliwość „korekt”.

Wystarczył jednak jeden wpis marszałka Sejmu na Twitterze w ubiegłym tygodniu, by wywołać spore zamieszanie. „Przed nami wyzwanie podziału Mazowsza – z odrębną Warszawą” – napisał Marek Kuchciński.

Temat szybko podchwycili parlamentarzyści PiS. Plany podziału województwa już kilkakrotnie w wywiadach zdążył potwierdzić poseł Jacek Sasin. Nieoficjalnie jest on typowany na ewentualnego marszałka nowego województwa warszawskiego (co wiązałoby się również z likwidacją stanowiska prezydenta m.st. Warszawy i wygaszeniem kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz). – Chodzi o odegranie się za przegrane wybory na prezydenta stolicy – uważa jeden z naszych rozmówców. Poseł Sasin nie odpowiedział na nasze prośby o kontakt.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane