Procedury
Włodarz gminy nie ma prawa żądać dostępu do akt postępowań dotyczących przyznania świadczeń. Nie może też wpływać na rozstrzygnięcie w tym zakresie.
Tak wynika ze stanowiska przedstawionego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O jego przygotowanie wystąpiła Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (PFZPSiPS), do której w ostatnim czasie docierało wiele sygnałów o próbach wpływania przez lokalne władze na prace ośrodków pomocy społecznej.
– Dochodzi do takich sytuacji, że wójtowie w sposób bardziej lub mniej stanowczy wywierają nacisk na określone załatwienie danej sprawy lub kontrolują to, jak jest prowadzona – zauważa Paweł Maczyński, wiceprzewodniczący PFZPSiPS. Dodaje, że zdarzają się też przypadki ewidentnego naruszenia prawa. Podaje przykład wójta, który zażądał przekazania mu teczki z dokumentami sprawy i przetrzymywał ją w swoim urzędzie. Był też przypadek, że wójt zmienił decyzję kierownika ośrodka w sprawie skierowania osoby do domu pomocy społecznej.
Na brak podstaw do takiego postępowania wskazuje MRPiPS. Wyjaśnia, że zgodnie z art. 110 ust. 7 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) wójt, burmistrz lub prezydent miasta udziela kierownikowi OPS upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej, należących do właściwości gminy. Resort pracy podkreśla więc, że wójt nie jest organem właściwym do prowadzenia postępowań związanych z przyznawaniem pomocy społecznej. Obowiązek ten realizuje OPS, a daną sprawę rozstrzyga poprzez wydanie decyzji jego kierownik. Tym samym wójt, który udziela upoważnienia, nie ma prawa wglądu do akt postępowań administracyjnych w zakresie udzielania wsparcia z pomocy społecznej.
MRPiPS dodaje, że zgodnie z art. 110 ust. 8 ustawy uprawnienie do wydawania decyzji może być przyznane innej osobie. Udzielenie upoważnienia w tym trybie wymaga złożenia wniosku przez kierownika OPS. Przenoszenie kompetencji nie może być natomiast interpretowane rozszerzająco. To oznacza, że upoważnieni kierownicy nie mogą ustanawiać kolejnych pełnomocnictw. ©?