Przy ponownym wydawaniu opinii Krajowa Rada Komornicza powinna zrezygnować z umieszczania w niej elementów prawotwórczych - wskazał SN w uzasadnieniu.

Uchwałę KRK zaskarżył minister sprawiedliwości. W jego ocenie narusza ona bowiem zasadę pewności prawa. Co więcej rodzi także poważne skutki procesowe, które dotyczą nie tylko organów i członków samorządu komorniczego, ale i dłużników. Zdaniem ministra materię podatkową mogą regulować tylko ustawy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 15 grudnia 2015 roku podkreślił, że uchwała Krajowej Rady Komorniczej nie powinna zachęcać komorników do podwyższania opłaty egzekucyjnej o podatek VAT. - Opinia Rady nie może wpływać na proces prawotwórczy - podkreślił Sąd Najwyższy.

Zaznaczył, że uchwała KRK jest bardzo kategoryczna. Chodzi w szczególności o zdanie, że podatek 23 proc. VAT należy zaliczyć do opłat egzekucyjnych. Dlatego SN uznał, że o ile Krajowa Rada Komornicza ma prawo do wydawania opinii rekomendującej określone działania, to jednak uchwalona uchwała została zredagowana w zbyt stanowczej formie.

PS