Premier pyta TK, czy prezydent bez jego zgody może jeździć na szczyty UE

20.10.2008, 13:25; Aktualizacja: 20.10.2008, 14:57

Premier Donald Tusk chce, żeby Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął, czy prezydent może samodzielnie decydować o udziale w posiedzeniach Rady Europejskiej, czy też ostateczna decyzja w tej sprawie należy do szefa rządu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • ga-ga(2008-10-20 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    śmieszne !

    Odpowiedz
  • xyz(2008-10-20 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko człowiek chory może zadawać takie pytania...

    Odpowiedz
  • :((2008-10-20 14:44) Zgłoś naruszenie 00

    czlowiek zdrowy zas wie, ze to co robi sterowany przez brata Prezydent to jest dla dobra Polski , Polakow i calej Swiatlej Europy.

    Szkoda, ze nie wszyscy to rozumieja, szkoda.

    Odpowiedz
  • RODAK(2008-10-20 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Czy Prezydent reprezentant nas wszystkich, jak wpisuje na liste ludzi do wykończenia kogos to wpisuje w imieniu nas wszystkich czy czyimś innym imieniu?

    Po drugie czy osoby z listy do wykończenia będą wykańczane w sposób konwencjonalny, czy w jakiś wymyślny i czy te sprawy reguluje ustawa czy wystarczy dyrektywa Pana Prezydenta?

    I ostatnia część problemu czy jest kazuistycznie wyliczony zakres przewinien, za które można znaleźć się na Prezydenckiej liscie ludzi do wykończenia czy jest tutej zasada uznaniowości Prezydenta?
    I czy rodacy będą mogli wysyłać kandydatury osób do wpisu na prezydencka listę ludzi do wykończenia?


    Proszę Szacowny Trybunal o szybką odpowiedz.

    Odpowiedz
  • żenada(2008-10-20 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    He, he. To tak jakby dyrektor firmy pytał swojego kadrowego, czy może wziąć delegację na wyjazd służbowy.
    Donaldzie, odejdź wreszcie, wstydu nam oszczędź. Twoja chorobliwa żądza władzy ma już charakter głęboko maniakalny. Ty i spalonykot nadajecie się jedynie do prowincjonalnego cyrku.

    Odpowiedz
  • Mysliwy(2008-10-20 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    żenada to jest taka wiedza wlasnie jak pana z nr 5., ktoremu sie wydaje, ze wystepuje jakis stosunek podleglosci premiera do prezydenta, gdy w polityce zagranicznej wlasnie jest prezydent podlegly premierowi - tak stanowi nasza konstytucja obowiazujaca od 11 lat.

    A pan prezydent to powinien sie wytlumaczyc kogo zamierza jeszcze wykonczyc i skoro juz wpisuje kogos na liste, to niech chociaz ujawni nazwiska wszystkich , ktorzy sie n aliscie znalezli. W koncu to jest reprezentant nasz wszystkich i w naszym i POlski imieniu dziala. Chce wiedziec kogo jako PRezydent chce wykonczyc i za co.

    Odpowiedz
  • Klemens(2008-10-20 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    Trochę dziwne to pytanie.Trybunał Konstytucyjny odpowiada na zagadnienia prawne.Natomiast to pytanie trąci polityką.Ciekawe,co sędziowie TK wymyślą.

    Odpowiedz
  • ktomaczas(2008-10-20 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    TK zajmuje sie tez rozdzialem kompetencji najwyzszych urzednikow panstwowych, czyli pytanie wedlyg mnie ok. Konfrontacja " reprezentuje rp" z " kieruje polityka zagraniczna". Jednak na wyrok przyjdzie poczekac conajmniej rok, predzej zmienia konstytucje razem z sld

    Odpowiedz
  • zapytanie(2008-10-20 15:51) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Tusk juz zabil tego sedziego, co chcial zabic?? Czy checi jego reguluje ustawa i czy wystarczy dyrektywa?? Tusk powinien sie jeszcze wytlumaczyc kogo chce zabic. Tusk powinen wytlumaczyc, jakie ma jeszcze polecenia i rozkazy dla prezydenta.Cy Tooks moze odmowic prezydentowi samolot? Czy w wojsku maja tylko jednego pilota? Za co zostal odzanczony pilot przez Klicha, ktory odmowil prezydentowi ladowania? Czy ow pilot juz wyszedl z depresji i czy leczyl go psychiatra p.Klich obecnie od wojska?

    Odpowiedz
  • szu(2008-10-20 15:53) Zgłoś naruszenie 00

    Nasz Prezydent MUSI być na tych premierowskich spotkaniach a uwagi choćby na art. 126 pkt. 2 Konstytucji :)
    Koniec, kropka.
    :)
    Ponadto Konstytucja daje Mu ogólnie prawo do reprezentowania kraju za granicą i fakt, że Prezes RM ma problem z ważnością własnej osoby to nie Jego (Prezydenta) problem :)

    Odpowiedz
  • Zygmunt z Zielonej(2008-10-20 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ja to widzę, jako obywatel i jak rozumiem treść i ducha Konstytucji:
    - władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu, a Naród sprawuje tę władzę poprzez swoich przedstawicieli, z których najwyższym jest Prezydent;
    - Prezes Rady Ministrów (Premier) reprezentuje Radę Ministrów, jest zwierzchnikiem administracji rządowej, desygnowany i powoływany jest przez Prezydenta i to Prezydent odbiera od niego przysięgę. Premier odpowiada przed Sejmem;
    - politykę wewnętrzną i zagraniczną państwa prowadzi Rada Ministrów, ale Premier i właściwy minister, w zakresie polityki zagranicznej współdziała też z Prezydentem, jako reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych (wniosek vice versa).
    Przy takim rozumieniu Konstytucji mam pytania, jako obywatel i członek Narodu: Czy Prezydent powinien, albo czy może uczestniczyć w takich wydarzeniach, jak międzynarodowe "szczyty"? i: Czy wydarzenia ostatnich dni - dezawuowanie funkcji Prezydenta, nie narażają na szwank godności Narodu?

    Odpowiedz
  • Prawnik.(2008-10-20 16:37) Zgłoś naruszenie 00

    To,że ktoś reprezentuje Państwo-czy firmę to nie znaczy,że za nią -nich odpowiada.Właściciel firmy może ją reprezentować,ale za jej działalność odpowiada-ZARZĄD!!!

    Odpowiedz
  • Doktor praw3a konstytucyjnego.(2008-10-20 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    To rząd odpowiada za politykę państwa.Prezydent tylko go honorowo reprezentuje i ma wspierać rząd.Tak należy rozumieć polską konstytucję z 1997 roku.

    Odpowiedz
  • Magister prawa.(2008-10-20 16:44) Zgłoś naruszenie 00

    Za politykę rząd odpowiada przed sejmem-prezydent natomiast-jej nie prowadzi-więć nie odpo0wiada.Tusk nie chce przed sSejmem odpowiadać za politykę Prezydenta-i ja to rozumiem!

    Odpowiedz
  • pracodawca(2008-10-21 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Prawniku z 12 w mojej firmie niema zarządu i nie będzie jetem Ja jako właściciel i kto odpowiada za firmę a zatrudniam 1500-osób.

    Odpowiedz