Akty notarialne: Osoba trzecia może starać się o wypis, ale nie zaskarży odmowy

autor: Anna Krzyżanowska25.11.2015, 07:11; Aktualizacja: 25.11.2015, 09:10
przedsiębiorca prawo

Drugim problemem jest jednoinstancyjność postępowaniaźródło: ShutterStock

Osoba niebędąca stroną danego aktu notarialnego może starać się w sądzie o wydanie wypisu z niego. Ale nie może zaskarżyć postanowienia o odmowie, choć powinna mieć takie prawo – uważa rzecznik praw obywatelskich. W tej sprawie wystąpił do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, którego prosi o zajęcie stanowiska.

Mowa o art. 110 ustawy prawo o notariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 164 ze zm. – dalej pr. not.), który tworzy ogólną zasadę, zgodnie z którą wypis aktu notarialnego wydaje się jego stronom lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym. W par. 2 tego przepisu znalazło się zastrzeżenie, że za zgodą stron lub na podstawie prawomocnego postanowienia sądu okręgowego (gdy brak jest zgody) wypis aktu notarialnego może być wydany także innym osobom. Sąd w takim przypadku orzeka w trybie postępowania nieprocesowego, po wysłuchaniu stron aktu notarialnego, jeżeli stawią się na wezwanie. W ostatnim zdaniu opisywanego paragrafu zaznaczono natomiast, iż postanowienie sądu nie podlega zaskarżeniu.

„Ustawodawca przewidział zatem drogę sądową dla rozstrzygnięcia, czy osoba trzecia – w sytuacji braku zgody stron postępowania – może otrzymać wypis aktu notarialnego. Jednak na tle tego unormowania pojawiają się dwa problemy” – czytamy w wystąpieniu dr. Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich. Pierwszym jest brak wskazania przez ustawodawcę przesłanek, jakimi powinien kierować się sąd, wydając postanowienie w trybie art. 110 par. 2 pr. not. Brak jest chociażby odwołania do „dostatecznie usprawiedliwionej potrzeby” (jak uregulowano dostęp osób trzecich do akt postępowania nieprocesowego w art. 525 k.p.c.) czy też do pojęcia osób zainteresowanych.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane