W tegorocznych wyborach parlamentarnych chciałabym głosować w innej miejscowości, niż robiłam to do tej pory. Wszystko dlatego, że obecnie tymczasowo mieszkam poza miejscem stałego zameldowania. W związku z tym zamierzam dopisać się do rejestru wyborców w miejscowości, w której czasowo przebywam. Czy mogę to zrobić za pośrednictwem sieci – pyta pani Karolina.
Tak. Dopisanie się do spisu wyborców w gminie (mieście), na terenie której będzie się przebywać w dniu wyborów, jest możliwe zdalnie, przy wykorzystaniu elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP). W tym celu trzeba dysponować kontem na stronie www.epuap.gov.pl, a także bezpłatnym profilem zaufanym ePUAP służącym do potwierdzania tożsamości przy załatwianiu spraw za pośrednictwem wspomnianej platformy.
Jeśli do tej pory nie mieliśmy takiego konta, wybory mogą być okazją do jego założenia. Po rejestracji, w czasie której podajemy swoje podstawowe dane osobowe, w tym adresowe, można na swoim koncie złożyć elektroniczny wniosek o wyrobienie wspomnianego profilu. Aby ten ostatni został aktywowany, trzeba będzie pojawić się z dokumentem tożsamości (dowodem osobistym, paszportem) w punkcie potwierdzającym. Tę rolę pełnią wszystkie urzędy skarbowe lub też wojewódzkie, a także m.in. wybrane urzędy gmin. Profil zaufany stanowi alternatywę dla podpisu elektronicznego i służy do podpisywania pism składanych przez ePUAP, w tym wniosku o dopisanie do spisu wyborców.
Po zalogowaniu się na swoje konto trzeba w katalogu spraw urzędowych wybrać zakładkę „Usługi wyborcze”, a następnie otworzyć formularz online „Dopisanie do spisu wyborców”. Zostaniemy poproszeni o określenie gminy, w której chcemy być dopisani do rejestru wyborców (to do niej trafi wniosek). Należy również wskazać obwodową komisję wyborczą, gdzie zamierzamy zagłosować. Warto dobrze się zastanowić, gdyż w dniu wyborów będziemy musieli głosować w tej konkretnej komisji.
Wniosek jest wolny od opłat. Po jego otrzymaniu urzędnicy we wskazanej gminie powinni dopisać nas do spisu wyborców i jednocześnie powiadomić o tym jednostkę samorządu terytorialnego, na terenie której mamy miejsce stałego pobytu i zazwyczaj głosujemy w wyborach.
Na załatwienie opisywanych formalności mamy czas do 20 października br. włącznie. Termin upływa bowiem pięć dni przed dniem wyborów, które zaplanowano na 25 października tego roku.
Podstawa prawna
Art. 28 par. 1, 5, art. 31 ustawy z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 ze zm.).