Nie każde umorzenie służy oskarżonemu

autor: Piotr Szymaniak13.10.2015, 07:10; Aktualizacja: 13.10.2015, 09:28
Art. 73a przewiduje możliwość zarządzenia przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, jeśli skazany, który odsiaduje wyrok za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem, podda się leczeniu

Art. 73a przewiduje możliwość zarządzenia przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, jeśli skazany, który odsiaduje wyrok za przestępstwo popełnione w związku z uzależnieniem, podda się leczeniuźródło: ShutterStock

Hasło: „Leczyć zamiast karać” towarzyszące nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii pozostaje pobożnym życzeniem. Sędziowie i prokuratorzy bardzo rzadko kierują na terapię osoby uzależnione.

Taki obraz wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ze stosowania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 124 ze zm.). Dokument, który ma zostać opublikowany jeszcze w tym miesiącu, stanowi podsumowanie największych badań aktowych dotyczących spraw o posiadanie narkotyków. Autorzy – dr Piotr Kładoczny i Piotr Kubaszewski – przeanalizowali 670 spraw z dwóch warszawskich sądów i dwóch prokuratur. Wyniki są niepokojące.

Sąd musi, ale nie robi

– Na palcach jednej ręki można policzyć sytuacje, w których sąd lub prokurator, prowadząc sprawę o posiadanie narkotyków, zwracał się do specjalisty terapii uzależnień z wnioskiem o przeprowadzenie badania, by ewentualnie skierować podejrzanego na leczenie – informuje dr Piotr Kładoczny.

– A zgodnie z art. 70a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii sędziowie i prokuratorzy są do tego zobligowani za każdym razem, gdy mają uzasadnione podejrzenia, że podsądny lub oskarżony jest uzależniony lub używa narkotyków w sposób szkodliwy – przypomina.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • STC(2015-10-13 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    "Autorzy – dr Piotr Kładoczny i Piotr Kubaszewski – przeanalizowali 670 spraw z dwóch warszawskich sądów i dwóch prokuratur."
    I to mają być największe badania?? A może dla porównania podać - choćby ze sprawozdań ministerialnych, które Ministerstwo otrzymuje cyklicznie - ile spraw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wpływa rocznie do sądów (choćby pierwszoinstancyjnych) i kończy się prawomocnym skazaniem?
    I wtedy wyciągać wnioski, gdy badający będą mieli do dyspozycji choćby odpowiednią próbę badawczą?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane