95 proc. partnerów w amerykańskich kancelariach uważa, że nowi absolwenci prawa nie umieją analizować przepisów i orzecznictwa ani nie mają zdolności negocjacyjnych.

Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez LexisNexis wśród 300 partnerów i starszych prawników, którzy nadzorują pracę nowo zatrudnionych młodych pracowników. Zarówno duże, jak i małe firmy wśród najważniejszych umiejętności, jakie powinni posiadać prawnicy na stanowiskach junior associate, wymienili analizę dokumentów, sporządzenie projektów pism procesowych oraz aktywne uczestnictwo w sporze sądowym oraz transakcjach.

Z badania LexisNexis wynika, że prawnicy ze stażem pracy nie dłuższym niż pięć lat od 40 proc. do 60 proc. czasu właśnie na wyszukiwaniu i analizowaniu informacji prawnych, ale aż jednej trzeciej z nich brakuje do tego umiejętności. Połowa ankietowanych partnerów uważa, że jeszcze gorzej przedstawiają się w praktyce kompetencje młodych prawników w zakresie sporządzania projektów pism procesowych i umów, przeprowadzania rozmów z klientami oraz pisania różnych wniosków.

Jeden na trzech partnerów narzeka też na umiejętności nowych absolwentów prawa związane z negocjowaniem transakcji. Większość z nich jest dodatkowo zdania, że niedoświadczonym pracownikom przydałyby się w tym zakresie specjalistyczne szkolenia.

LexisNexis

LexisNexis

LexisNexis