Będą zmiany w spadkach. Sejm przyjął poprawkę Senatu do noweli Kpc

24.07.2015, 10:55; Aktualizacja: 24.07.2015, 10:57
Prawo

Nowelizacja, jak wyjaśniono w uzasadnieniu, ma odpowiadać na wyzwania współczesności, która przyniosła większą mobilność Polaków zamieszkujących różne państwa UE, gdzie nierzadko dorabiają się majątków, a po śmierci właścicieli majątek ten dziedziczą ich spadkobiercy.źródło: ShutterStock

Senacka poprawka zmierza do tego, aby nie uchylać z początkiem 2016 r. przepisu ustawy o samorządzie gminnym, w myśl którego podstawą zwolnienia z podatku od spadków jest akt poświadczenia dziedziczenia lub Europejskie Poświadczenie Spadkowe.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Staszek(2015-07-24 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedyś bezmyślność rządzących tłumaczono naciskiem Moskwy i rozwiązaniami RWPG, teraz Brukseli i prawem unijnym. To PO co nam rząd, a parlament szczególnie, skoro tylko przepisują i tłumaczą na polski twórczość UE.

  Odpowiedz
 • bsdfgbvf(2015-07-25 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  Spokojnie Staszku, potem przyjdzie inny rząd, który stwierdzi, że nic nie może zrobić, bo ważniejsze są sprawy "patriotyczne" typu Smoleńsk, kary dożywotniego więzienia za aborcję i in vitro, tysiąc pomników dla jedynego prezydenta Lecha K. itp. a kwestie poprawy bytu Polaków, jako przyziemne zostaną zepchnięte do podziemia. Już był taki system, gdzie przemysł ciężki był przed potrzebami obywateli. Teraz zamiast przemysłu będzie "patriotyzm". A naród się wyżywi, jak żywił się wcześniej. Innymi słowy: ktokolwiek by nie rządził Stasiu, ty i ja będziemy pierwsi do kopnięcia w d...

  Odpowiedz
 • Jan_1(2015-07-25 13:47) Zgłoś naruszenie 00

  bsdfgbvf - trochę dryfujesz od prawdy, dobrze pamiętam okres 2005-2007. Pomimo ciągłej nagonki ze strony mediów, rząd robił swoje - i wierz mi gdyby można PIS-owi coś wytknąć to w kolejnych kampaniach wyborczych PO by to bezlitośnie wytknęło.
  W tamtym okresie realnie wzrosło zatrudnienie (i mówię tu o umowach o prace nie o zleceniówkach), i spadło bezrobocie (nie na skutek emigracji).
  Tematami religino-światopoglądowymi natomiast stale zajmowali się i zajmują politycy PO/UW/PSL, gdyż jest to dobra medialna pożywka i idealny temat zastępczy (tak jak sprawa Madzi w momencie podnoszenia wieku emerytalnego).
  O ile dobrze pamiętam zarówno co do wymienionych przez Ciebie tematów PIS ma bardzo jasny pogląd, i nie wymagają oni dodatkowych debat na ten temat.
  A sam temat invitro jest tak eksploatowany jakby co najmniej chodziło o niedawną sprzedaż PKO, PZU i PKP Energia. Invitro dotyczy jedynie promila społeczeństwa (i jest to kropla w ewentualnym budżecie) - i choć nie zgadzam się w tej kwestii ze stanowiskiem PIS, nie uważam tego za aspekt tak ważny jak dobrobyt obywateli czy bezpieczeństwo i niepodległość państwa. Przypomina to trochę dywagowanie nad 1 groszem przy zakupie domu za 500 000zł... ot wygodny temat zastępczy by PO nie musiało się spowiadać z afer (zawsze warto zauważyć że w przypadku przyparcia jakiegoś ich polityka pod ścianę wrzuca się temat invitro).
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Jan_1(2015-07-25 13:56) Zgłoś naruszenie 00

  bsdfgbvf - trochę dryfujesz od prawdy, dobrze pamiętam okres 2005-2007. Pomimo ciągłej nagonki ze strony mediów, rząd robił swoje - i wierz mi gdyby można PIS-owi coś wytknąć to w kolejnych kampaniach wyborczych PO by to bezlitośnie wytknęło.
  W tamtym okresie realnie wzrosło zatrudnienie (i mówię tu o umowach o prace nie o zleceniówkach), i spadło bezrobocie (nie na skutek emigracji).
  Tematami religino-światopoglądowymi natomiast stale zajmowali się i zajmują politycy PO(UW)/PSL, gdyż jest to dobra medialna pożywka i idealny temat zastępczy (tak jak sprawa Madzi w momencie podnoszenia wieku emerytalnego).
  O ile dobrze pamiętam zarówno co do wymienionych przez Ciebie tematów PIS ma bardzo jasny pogląd, i nie wymagają oni dodatkowych debat na ten temat.
  A sam temat invitro jest tak eksploatowany jakby co najmniej chodziło o niedawną sprzedaż PKO, PZU i PKP Energia. Invitro dotyczy jedynie promila społeczeństwa (i jest to kropla w ewentualnym budżecie) - i choć nie zgadzam się w tej kwestii ze stanowiskiem PIS, nie uważam tego za aspekt tak ważny jak dobrobyt obywateli czy bezpieczeństwo i niepodległość państwa. Przypomina to trochę dywagowanie nad 1 groszem przy zakupie domu za 500 000zł... ot podatny temat zastępczy.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • k(2015-07-27 08:05) Zgłoś naruszenie 00

  Do Staszka jest w tym sporo racji, niedługo będzie uspoarwiuedliwiene kolejne że Wielka Brytania unie opuściła i dlatego opłaty w górę i pasa zaciskać „trzyletnie międzynarodowe uzgodnienia”, tyle czasu to i podobne trwa a okazuje się ze efekt mizerny i za chwilę do zmiany, a jakie włości i zaszczyty na tym powstają, dobry prawnik w tydzień by to załatwił, ale ci są „zaszufladkowani’, itd. , efekt obywatel ma stosować to i inne coraz droższe badziewie a za granica już nie zarabia się jak kiedyś mówiono, a w kraju nędza, ale na wystawne gmachy, odprawy partaczy krociowe , liczne defraudacje starczy zawsze,na papieskie spotkania modzieży jedzie trochę młodzieży, wierząc chociaz przez chwilę , że będzie lepiej, rządzący stawiają na rozwój typu masz milion albo setki tysięcy dasz radę, ale mawiali i raczej prawdę że pierwszy milion trzeba... !

  Odpowiedz
 • maria xxxx(2015-07-27 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  Czy PO zależy na szybszym załatwianiu spraw przez ludzi czy na kasie z wyższej opłaty za to europejskie poświadczenie??? Chyba to drugie bo najpierw była opłata 50 zł., potem podniesiono na 100 zł a teraz 300zł czyli wzrost trzykrotny razy ilość spraw w całej Polsce to zaczyna być już znacząca kwota. Kolejny sposób na oskubanie ludzi pod płaszczykiem udogodnień europejskich. PO zdziera kasę do ostatniego dnia rządów byle dopiec i utrudnić życie swoim następcom!!!

  Odpowiedz
 • jan(2015-08-12 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  a kiedy zmienia ustawy dotyczace dziedzicenia gospodarstw rolnych tych kiedy otwarcie spadku nastapilo w latach 70 ta ustawa to absurd PRL i wiele ludzi do dzis nie moze przejac spadku

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane