Procedury
Piła, Ciechanów i Sieradz będą mogły przekształcić się w powiaty grodzkie. Taką zmianę zakłada senacki projekt nowelizacji ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy – Kodeks wyborczy, który został wniesiony do Sejmu.
1 stycznia 1999 r. w wyniku wprowadzenia nowego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa status miast na prawach powiatu mogły otrzymać dawne stolice województw. Nie skorzystały z tego jednak Ciechanów, Piła i Sieradz. Obecnie obowiązujące przepisy nie stwarzają możliwości odwrócenia skutków takich decyzji. – Zdaniem niektórych, być może 16 lat temu, kiedy miasto miało możliwość przekształcenia się w powiat, ówczesnym samorządowcom zabrakło wyobraźni. Niestety teraz odczuwamy konsekwencje tej decyzji – mówi Dorota Semenov, rzecznik prasowy Piły.
Dodaje, że w mieście panuje obecnie dwuwładza. – Nawet sprawy dotyczące najprostszych kwestii, typu zgody na budowę, muszą być kierowane do starostwa pilskiego. Mimo że to urząd miasta przygotowywał dokumenty, które jej dotyczą, oraz posiada pełną informację na ten temat. To on jest kompetentny do podjęcia takiej decyzji. Niestety w załatwianiu takich spraw muszą uczestniczyć dwa urzędy – wyjaśnia Dorota Semenov.
Projekt nowelizacji umożliwia nadanie statusu powiatu grodzkiego dwóm kategoriom miast. Tym, które z 31 grudnia 1998 r. przestały być siedzibą wojewody i na wniosek rad miejskich odstąpiły wówczas od nadania im praw powiatu, oraz miejscowościom liczącym powyżej 70 tys. mieszkańców.
Przy czym, aby miasta mogły się obecnie przekształcić, potrzebna jest zgoda władz i lokalnych społeczności. Stworzenie warunków prawnych do utworzenia powiatów grodzkich da im szansę na szybszy rozwój, gdyż będą mogły skorzystać ze środków unijnych dedykowanych temu szczeblowi samorządu, będą też miały większy dostęp do pieniędzy z narodowego programu budowy dróg lokalnych. ©?
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji wniesiony do Sejmu