Sąd może stwierdzić zasiedzenie nieruchomości tylko na rzecz osoby wskazanej przez wnioskodawcę lub innego uczestnika postępowania - wynika z uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Wniosek o rozstrzygnięcie tego problemu złożyła I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf. Jej wątpliwości wzbudziło zawarte w art. 610 par. 1 zdanie 1 kodeksu postępowania karnego odesłanie do odpowiedniego stosowania do postępowania w sprawie o zasiedzenie przepisów o stwierdzeniu nabycia spadku, a w szczególności stosowanie art. 677 par. 1 k.p.c., który stanowi, że "sąd stwierdzi nabycie spadku przez spadkobierców, choćby były nimi inne osoby niż te, które wskazali uczestnicy. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypadł, jak również wysokość ich udziałów”.

W orzecznictwie można znaleźć dwa sprzeczne stanowiska związane z tym problemem. Pierwsze z nich zakłada, że zwrot „odpowiednie stosowanie” oznacza stosowanie „wprost” przepisu art. 677 par. k.p.c. do uczestników postępowania w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia. W takim znaczeniu sąd stwierdzi nabycie rzeczy w drodze zasiedzenia przez osoby, choćby były nimi inne niż te, które wskazali uczestnicy.

Zgodnie z drugim, znacznie mniej popularnym stanowiskiem sąd nie może stwierdzić zasiedzenia na rzecz osoby bez wniosku w znaczeniu materialnoprawnym.