Okazuje się, że bez konsultacji społecznych, w trybie inicjatywy poselskiej, ta instytucja ma zostać zlikwidowana, a jej zadania ma przejąć nowo tworzony urząd rzecznika finansowego.

15 maja 2015 r. wpłynął do Sejmu projekt, który już 26 maja 2015 r. został skierowany do pierwszego czytania. Przewiduje on likwidację instytucji rzecznika ubezpieczonych.

Z uzasadnienia projektu nie wynika, dlaczego przystąpiono do zmiany bez rozważanie plusów i minusów centralizacji szerokiego sektora rynku finansowego w zakresie ochrony konsumenta. Wskazano jedynie, że nowe rozwiązanie będzie służyć konsumentom.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" ze zdumieniem przyjęło informację o projekcie likwidacji rzecznika ubezpieczonych, instytucji z 20 - letnią tradycją, dorobkiem i renomą.

Powyżej opisane działania ustawodawcze uważa za niewłaściwe. "Szkoda psuć, to co jest dobre i sprawdzone, zwłaszcza bez przytoczenia argumentów przekonywujących do potrzeby dokonania zmiany" - czytamy w stanowisku "Iustitii".

PS/źródło: Iustitia