statystyki

Prawo do eutanazji elementem prawa do życia?

autor: Dominika Bychawska-Siniarska12.06.2015, 20:00
prawo, sąd, sprawiedliwość

Jednym z rodzajów eutanazji jest „eutanazja aktywna”, polegająca na podaniu odpowiednich leków lub na przepisaniu ich przez psychiatręźródło: ShutterStock

W zeszłym tygodniu Europę obiegła wiadomość o wyroku Wielkiej Izby ETPC na temat prawa do eutanazji. Sprawa Lambert przeciwko Francji (skarga nr 46043/14) dotyczy „eutanazji pasywnej”, czyli odłączenia mężczyzny w stanie wegetatywnym od maszyn podtrzymujących życie.

W prawie francuskim, jak i polskim, decyzję taką podejmuje gremium lekarzy, rozstrzygając o równowadze pomiędzy prawem do życia a godnością. W omawianym przypadku zatrzymaniu respiratora i zaniechaniu podawania pokarmu sprzeciwili się rodzice pacjenta. Francuski Conseil d’Etat uznał, że decyzja konsylium lekarzy była zgodna z prawem. Rodzice zwrócili się więc do ze skargą na naruszenie prawa do życia.

Ponieważ nie ma europejskiego konsensusu dotyczącego eutanazji, co wiąże się z brakiem odpowiednich regulacji krajowych, to strasburski trybunał swoimi orzeczeniami wpływa na rzeczywistość prawną. Do tej pory ETPC, na kanwie głośnych spraw szwajcarskich, miał okazję wypowiedzieć się o „eutanazji aktywnej”, polegającej na podaniu odpowiednich leków lub na przepisaniu ich przez psychiatrę. Uznał, że otrzymanie specyfików, które umożliwiają skończenie życia, mieści się w granicach prawa do ochrony życia prywatnego. W sprawie Gross przeciwko Szwajcarii orzekł, że niejasne regulacje szwajcarskie dotyczące dostępu do śmiertelnej dawki leków spowodowały naruszenie art. 8 konwencji, czyli prawa do poszanowania życia prywatnego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane