W memorandum do ministra NRA zapowiada koniec z uprzejmymi spotkaniami, z których nic nie wynika. Sygnalizuje też, że brak reakcji rządu skończy się strajkiem adwokatów.

"Nie widzimy partnerskiego podejścia, nie widzimy realnej gotowości do dialogu społecznego. Rodzi to środowisku adwokackim nastrój zdeterminowania i rozżalenia lekceważeniem polskiej palestry przez władze państwa, czego wyraz dają adwokaci podczas zgromadzeń izbowych." - to tylko fragment pisma wystosowanego przez prezydium NRA do ministra sprawiedliwości Borysa Budki.

Przedstawiciele palestry nie tylko narzekają w nim na ignorowanie postulatów środowiska przez rząd, ale także przedstawiają szereg problemów, które ich zdaniem wymagają podjęcia działań i realnego dialogu społecznego. "Nie chcemy kolejnego kurtuazyjnego spotkania, ale poważnej i uczciwej debaty, której efektem będzie przyjęcie konkretnego planu działań naprawczych" - czytamy w memorandum.

Do najbardziej palących i wywołujących najwięcej emocji wśród szeregowych adwokatów należy kwestia nowelizacji rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu. NRA nie podoba się także, że adwokaci obecnie muszą pozostawać na wiele godzin do dyspozycji sądu, choć za czas trwania dyżuru nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Kolejna kwestia, w której w ocenie adwokatury rząd w sposób niedostateczny konsultował się ze środowiskiem, jest projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Zdaniem adwokatów władze proponują w nim stworzenie systemu oferującego ubogim obywatelom dwa różne standardy usług prawniczych: połowa z nich ma być bowiem świadczona przez profesjonalistów (adwokatów i radców prawnych), a połowa przez magistrów prawa bez uprawnień zawodowych pracujących dla organizacji pozarządowych.

NRA oczekuje także od rządu zmiany stanowiska w sprawie możliwości zgłaszania przez środowiska prawnicze kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz zagwarantowanie adwokatom pełniącym funkcje obrońców rozwiązania przypadków kolizji terminów rozpraw poprzez odpowiednią organizację pracy ((obecnie przepisy k.p.k. uwzględniają jedynie prokuratorów).

Palestra chce także podjąć rozmowy na temat uchylenia obowiązku potwierdzenia usprawiedliwionego niestawiennictwa adwokata na rozprawie lub posiedzeniu w formie zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego, a także usunięcia z regulaminu urzędowania sądów powszechnych przepisu dotyczącego dopuszczenia możliwości naruszenia tajemnicy korespondencji między tymczasowo aresztowanym a jego obrońcą.