Postanowienie o umorzeniu dochodzenia to informacja publiczna – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Spór o dostęp do dokumentu zainicjował obywatel, który zwrócił się w listopadzie 2014 r. do jednego z prokuratorów rejonowych o ujawnienie kserokopii postanowienia o umorzeniu dochodzenia w sprawie uporczywego nękania (stalkingu).

Powołał się na ustawę o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). Dostał jednak odmowę. Szef rejonówki przekonywał go, że żądanie udostępnienia akt sprawy karnej, jako zbioru materiałów zakończonego postępowania przygotowawczego, nie jest wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.
W przypadku akt dochodzenia czy śledztwa udostępnianie odbywa się bowiem na podstawie art. 156 par. 5 k.p.k., który jako przepis szczególny ma pierwszeństwo zastosowania przed ustawą o dostępie do informacji publicznej. Prokurator wsparł swą argumentację także uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2013 r. (sygn. akt I OPS 7/13).
Obywatel nie złożył broni i wniósł skargę do WSA. Przekonywał, że prokurator wadliwie zinterpretował uchwałę NSA, a sąd przyznał mu rację. Uznał, że skarga jest zasadna i doszło do bezczynności organu. WSA nie miał wątpliwości, że postanowienie o umorzeniu dochodzenia stanowi informację publiczną – tak samo, jak np. decyzje organów państwowych czy wyroki sądów.
Jak wskazywał WSA, przywoływana uchwała NSA dotyczy całkiem innej sytuacji. Chodziło w niej o dostęp do całych akt postępowania i jej konkluzja sprowadzała się do tego, że tak pojmowane akta sprawy – jako zbiór materiałów zakończonego postępowania – nie mają statusu informacji publicznej. Natomiast w tej sprawie nie chodziło o dostęp do akt całego postępowania, lecz o uzyskanie orzeczenia kończącego to postępowanie.
Jak podkreślił WSA, to, że postanowienie stanowi informację publiczną, nie oznacza jeszcze, iż musi być w całości udostępnione. Ustawa o dostępie do informacji publicznej w art. 5 zawiera bowiem wiele ograniczeń w zakresie udostępniania żądanej informacji. Jednym z nich może być np. ochrona danych osobowych, która wymaga anonimizacji dokumentu.
Postanowienie o umorzeniu dochodzenia to informacja publiczna
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Warszawie z 16 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SAB/Wa 1046/14. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia