Strażak pełnił służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej w komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej na stanowisku młodszego ratownika-kierowcy. Decyzją komendanta został mianowany na stanowisko młodszego technika i przeniesiony do dalszego pełnienia służby w wydziale operacyjno-szkoleniowym tej samej jednostki. Fakt ten nie spowodował obniżki jego uposażenia, przeciwnie, otrzymał dodatek służbowy w wysokości 50 zł. Strażak uważa jednak, że zmiana stanowiska jest dla niego niekorzystna, gdyż do nowego miejsca pracy będzie musiał dłużej dojeżdżać. Natomiast organizacja związkowa zarzuca komendantowi, że nie uzgodnił z nią zmiany warunków służby strażaka, który jest jej członkiem. Czy powinna być przeprowadzona konsultacja ze związkiem zawodowym?



Nie, ponieważ w sprawie nie wystąpiły przyczyny uzasadniające obowiązek przeprowadzenia konsultacji z organizacją związkową. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika będącego członkiem danej zakładowej organizacji, upoważnionym do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Tak wynika z art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych. Przepis ten stosuje się, gdy następuje zmiana warunków pracy lub płacy na gorsze od tych, jakie pracownik miał na poprzednio zajmowanym stanowisku (por. wyrok WSA w Warszawie z 25 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 967/13, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).
W powyższej sytuacji skutkiem decyzji komendanta nie było pogorszenie warunków wykonywanej przez strażaka służby. Jego uposażenie nawet wzrosło o 50 zł. Stanowisko młodszego ratownika-kierowcy i stanowisko młodszego technika znajdują się w tej samej grupie uposażenia zasadniczego. Ponadto należy zauważyć, że zmiana stanowiska służbowego dokonana została w ramach tej samej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Wobec tego w niniejszej sprawie nie można mówić o zmianie warunków pracy na niekorzyść pracownika. Skoro strażak został przeniesiony na równoważne stanowisko w ramach tej samej jednostki organizacyjnej, przy jednoczesnym zwiększeniu uposażenia, to nie sposób uznać, że doszło do zmiany warunków pracy na niekorzyść strażaka. Tym samym komendant nie musiał konsultować swojej decyzji z organizacją związkową, której członkiem był strażak. Pogląd ten potwierdza wyrok WSA w Poznaniu z 17 grudnia 2014 r. (sygn. akt IV SA/Po 1065/14, www.orzeczenia.nsa.gov.pl), wydany w podobny stanie faktycznym. Zdaniem tego sądu ocena, czy zmiana warunków pracy nastąpiła na niekorzyść pracownika, powinna być dokonana wedle kryteriów obiektywnych, a nie subiektywnego przekonania strażaka lub organizacji związkowej. Za kryteria takie uznać należy niewątpliwie zmianę stanowiska, zmianę wysokości płacy czy też zmianę stopnia służbowego. Nie jest tym natomiast przekonanie strażaka o niedogodnościach związanych ze zmianą stanowiska.
Podstawa prawna
Art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 167).