Nieformalne pary mogą dzielić pokój w akademiku

autor: Urszula Lawina03.04.2015, 19:00
Ustawa o szkolnictwie wyższym zezwala uczelniom na prowadzenie domów studenckich.

Ustawa o szkolnictwie wyższym zezwala uczelniom na prowadzenie domów studenckich.źródło: ShutterStock

Ewa i Robert są parą. Przed przyjazdem do Warszawy na studia złożyli podanie o wspólny pokój w akademiku. Odmówiono im, gdyż regulamin domu studenckiego zezwala na dzielenie pokoju tylko małżeństwom, wymagając stosownego dokumentu. Czy jest to zgodne z prawem — pytają studenci

Ustawa o szkolnictwie wyższym zezwala uczelniom na prowadzenie domów studenckich. Przepisy mówią przy tym jedynie, że student może ubiegać się o miejsce w akademiku dla siebie lub o pobyt w jednym pokoju z rodziną (małżonką i dzieckiem), określają pierwszeństwo w przyznawaniu w nim miejsc i kwestie stypendium socjalnego. Nie wspominają, a tym bardziej nie zakazują mieszkania w jednym pokoju domu studenckiego osobom bez ślubu. Tymczasem w regulaminach wielu uczelni taki zakaz figuruje. Jest to tym bardziej sprzeczne z przepisami, gdyż każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w tę sferę. O tym, że nikogo nie można zmusić do tego, czego prawo mu nie nakazuje, stanowi Konstytucja RP, ale również Europejska Konwencja Praw Człowieka, która od przeszło 20 lat obowiązuje również w Polsce. Możemy też mówić o naruszeniu dóbr osobistych, bo wolność i życie prywatne do tych wartości należą, o czym traktują odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi osoba, której dobra osobiste zostały naruszone, może żądać usunięcia jego skutków.


Pozostało jeszcze 40% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • normalny(2015-04-04 15:32) Zgłoś naruszenie 10

  do fidelesa: co ty chłopie bierzesz/palisz?

  Odpowiedz
 • do @2(2015-04-04 22:05) Zgłoś naruszenie 01

  a ty co bierzesz? Pojęcia zasad moralnych sa ci obce?
  Jak nieformalni chca mieszać razem, to niech wynajmą sobie mieszkanie prywatne...

  Odpowiedz
 • BDB(2015-04-05 13:19) Zgłoś naruszenie 04

  I bardzo dobrze! Jak maja ochotę to niech sobie wynajmą mieszkanie. Cudzołóstwo to grzech, który trzeba piętnować...

  Odpowiedz
 • fideles(2015-04-04 01:48) Zgłoś naruszenie 01

  Wszystko byłoby pięknie, gdyby ów akademik nie był utrzymywany z pieniędzy ludzi wierzących, że nierząd i cudzołóstwo jest grzechem śmiertelnym.
  Niemoralnym jest dotowanie z moich pieniędzy mieszkania, w którym oficjalnie dopuszcza się nierządu i cudzołóstwa. Jak chcą grzeszyć, mogą, ale za swoje pieniądze i w prywatnym, a nie publicznym obiekcie (nie mylić z domem publicznym).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane