statystyki

Kancelarie same psują rynek

18.03.2015, 08:15; Aktualizacja: 18.03.2015, 08:20
Grzegorz Kukowka

Grzegorz Kukowkaźródło: Materiały Prasowe

Świadczenie usług po zaniżonych stawkach staje się powoli standardem, który znajduje potwierdzenie przy okazji niemal każdego przetargu na obsługę prawną. Skoro sami prawnicy nie chcą z tym walczyć, na pomoc idą im zamawiający.

Jedną z wielu obaw towarzyszących wejściu Polski do Unii Europejskiej były konsekwencje otwarcia naszego rynku na usługi zagranicznych prawników. Pamiętam jeszcze publikacje prasowe przestrzegające przed niemieckimi adwokatami, którzy rzekomo zarabiają w swych kancelariach tak niewiele, że w nocy dorabiają jako taksówkarze. Czas pokazał, że obawy te były oczywiście przesadzone. Okazuje się, że najistotniejszym czynnikiem, który psuje rynek usług prawnych w Polsce (związanym z naszym krajem i niezależnym od rynku unijnego) są rodzimi prawnicy, którzy pracują po kosztach.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kp(2015-03-18 19:13) Zgłoś naruszenie 00

    Słuszny pogląd autora - ponadto uważam, że co niektórych powinno się po prostu wywalić z zawodu za rażące łamanie zasad etyki zawodowej poprzez rażące zaniżanie usług prawnych. Poza tym jest jeszcze jeden aspekt, o którym autor nie wspomniał - może być (i często jest) tak, że najpierw jest oferta - i wygrana - za żałośnie śmieszną cenę, a następnie - już po wygranej - podwyżka wynagrodzenia za tę samą usługę. Wiem o paru takich, którzy tak właśnie "etycznie" działają...

    Odpowiedz
  • x(2015-03-24 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wytłumaczenie jest banalnie proste. Najpierw się wygrywa przetarg rażąco nisko ceną, a później jak już się pozna klienta i jego sprawy to kolejne zlecenia są już udzielane z wolnej ręki tak już wdrożonemu prawnikowi. Na to najczęściej liczą biorący udział w przetargu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane