Dniem dokonania opłaty sądowej, uiszczonej za pośrednictwem podmiotu niebędącego bankiem, nie jest dzień powierzenia jemu funduszy na ten cel - uznał Sąd Apelacyjny w Rzeszowie.

Sprawa dotyczy mężczyzny, któremu Sąd Okręgowy w Krośnie odrzucił apelację. Uznał bowiem, że opłata od tego środka odwoławczego została wniesiona po terminie. Mężczyzna miał bowiem czas na jego opłacenie do 28 października. I co prawda tego dnia uiścił wymaganą kwotę za pośrednictwem firmy pośredniczącej w przekazach pieniężnych, jednak sąd dostał ją dopiero 29 października.

Z postanowieniem nie zgodził się mężczyzna. Dlatego złożył zażalenie.

W piśmie wskazał, że sąd niewłaściwie zastosował art. 130 par. 1 k.p.c. Przyjął bowiem, że zachodzą przesłanki uzasadniające odrzucenie apelacji. Co w ocenie mężczyzny było błędem. Bowiem opłata od apelacji została uiszczona zgodnie z par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w postępowaniu cywilnym. A dowód wpłaty przesłany do sądu. W zażaleniu mężczyzna powołał się również na uchwałę Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2011 r.( sygn. III CZP 115/10), w której SN orzekł, że "nie jest konieczny wpływ opłaty sądowej na rachunek bankowy sądu w dniu wniesienia opłaty".

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie oddalił jednak zażalenie jako bezzasadne.

Podkreślił, że w orzecznictwie sądowym ugruntował się pogląd, iż dniem dokonania opłaty sądowej, uiszczanej za pośrednictwem podmiotu niebędącego bankiem, nie jest dzień powierzenia jemu funduszy na ten cel. W takiej sytuacji decydujące znaczenie ma data uznania rachunku prowadzonego przez bank dla właściwego sądu.

Identyczne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w postanowieniu z 26 września 2008r. (sygn. V CZ 54/08). SN stwierdził, że jeżeli opłaty zostają wnoszone za pośrednictwem instytucji lub osób zajmujących się działalnością polegającą na transferze pieniędzy (parabanki, pośrednicy, instytucje doręczeniowe), to strona ponosi ryzyko korzystania z usług takiego pośrednika.

Dlatego też dniem uiszczenia opłaty sądowej wniesionej w wykonaniu umowy zawartej z takim podmiotem, nie jest dzień powierzenia mu funduszy niezbędnych do uiszczenia opłaty, lecz dzień uznania rachunku bankowego prowadzonego dla danego sądu.

Postanowienie Sadu Apelacyjnego w Rzeszowie (sygn. akt I ACz 18/15).

PS