statystyki

Walka o prawo do kontaktów z wnuczką

autor: Dominika Bychawska-Siniarska30.01.2015, 08:13; Aktualizacja: 30.01.2015, 08:39

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zwróciło się dwoje Włochów, pani Manuello i pan Nevi, którzy wnieśli skargę (nr 107/10), powołując się na naruszenie prawa do życia rodzinnego (art. 8 konwencji). Chodziło o uniemożliwienie im kontaktów z małoletnią wnuczką i długotrwałe postępowanie włoskich sądów w tej sprawie.

Manuello i Nevi utracili możliwość spotkań z małą M.C. w momencie, gdy ich syn (w połowie 2002 r.) i zarazem ojciec dziewczynki został oskarżony o jej molestowanie. Matka M.C. wystąpiła do sądu o pozbawienie mężczyzny praw rodzicielskich. W grudniu 2002 r. dziadkowie zwrócili się z wnioskiem o umożliwienie im kontaktów z wnuczką. Sąd rodzinny i opiekuńczy przez cztery lata nie wykazał żadnej aktywności w sprawie, pomimo regularnych upomnień ze strony skarżących. Dopiero w 2006 r. zezwolono parze na kontakt z wnuczką, raz na dwa tygodnie, w obecności pracownika socjalnego. Pomimo decyzji sądu do spotkania nigdy nie doszło. Pomoc społeczna nie zorganizowała go, zasłaniając się problemami organizacyjnymi.

W 2007 r. możliwość kontaktów została zawieszona w związku z opinią psychologiczną wskazującą, że M.C. kojarzy z dziadkami krzywdę, jaką wyrządzić jej miał ojciec i z cierpieniem, które towarzyszyło molestowaniu seksualnemu. Manuello i Nevi zaskarżyli decyzję, wskazując, że ich syn został w międzyczasie uniewinniony od zarzutów molestowania seksualnego. Sąd jednak nie uznał ich argumentacji, podtrzymując zakaz widzeń. Sędziowie podparli się raportami pracowników opieki społecznej, z których wynikało, iż dziewczynka odmawiała spotkań z dziadkami. Wyrok ten został podtrzymany przez Włoski Sąd Kasacyjny.

W wyroku z 20 stycznia 2015 r. ETPC zauważył, że już we wcześniejszym swoim orzecznictwie określił, iż więzi pomiędzy wnuczkami i dziadkami mieszczą się w pojęciu „więzów rodzinnych” chronionych na gruncie art. 8 konwencji. Wszelkie ograniczenia w tych relacjach są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach. W sprawach z zakresu ochrony małoletnich trybunał z reguły orzeka w oparciu o rozstrzygnięcia sądów krajowych, uznaje bowiem, że to one mają lepszą możliwość oceny relacji, mając bezpośredni kontakt ze skarżącymi i świadkami. Tym razem doszedł jednak do odmiennych konkluzji niż sądy włoskie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane