Uprawnienia
Osoby mające zgodę na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych nie mogą wyrobić karty uprawniającej rodziny wielodzietne do zniżek.
Takiej możliwości nie przewiduje bowiem obowiązująca od początku tego roku ustawa z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (Dz.U. z 2014 r., poz. 1863). Zawężyła ona krąg cudzoziemców, którzy mogą się starać o taki dokument w stosunku do przepisów obowiązujących do końca ubiegłego roku. Wówczas karta dużej rodziny (KDR) była przyznawana na podstawie rządowego rozporządzenia. Wymieniało ono osoby uprawnione do zniżek, w tym grupy cudzoziemców mających odpowiednie zezwolenia na pobyt w Polsce.
Wprawdzie przepisy rozporządzenia nie wskazywały bezpośrednio na osoby mające zgodę na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych jako mogące się starać o KDR, ale umożliwiały uzyskanie tego dokumentu rodzinom wymienionym w art. 5 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.). Wśród nich znajdują się wspomniane dwie grupy obcokrajowców. Jednak obowiązująca od tego miesiąca ustawa, wzorem rozporządzenia, nie wymienia ich wśród uprawnionych do KDR. Nie zawiera też odesłania do przepisów o pomocy społecznej.
Na problem ten zwraca uwagę prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO). Wprawdzie wydane do końca grudnia 2014 r. karty zachowują ważność do końca okresu, na jaki zostały przyznane, ale po 1 stycznia 2015 r. niemożliwe jest uzyskanie przez te osoby nowego dokumentu.
W wystąpieniu skierowanym do Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, RPO pyta, jakie przesłanki przemawiały za wyłączeniem cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt tolerowany lub ze względów humanitarnych z możliwości ubiegania się o KDR.
Ważne
Z KDR mogą korzystać obcokrajowcy mający zezwolenie na pobyt stały, długoterminowi rezydenci UE, a także osoby mające status uchodźcy i cudzoziemcy, którym udzielono ochrony uzupełniającej