Legislacja
Sądy nie będą mogły wielokrotnie zawieszać kar więzienia, a sędziowie popełniający przewinienia dyscyplinarne będą musieli liczyć się z ewentualnością obniżenia wynagrodzenia. Takie zmiany wprowadzają uchwalone na piątkowym posiedzeniu nowele kodeksu karnego oraz prawa o ustroju sądów powszechnych.
Obydwie ustawy są niezwykle ważne dla sądownictwa. Zmiany w prawie karnym mają bowiem wymusić zmianę obecnej struktury orzekanych kar. Ustawodawca chce odwrócić trend polegający na wielokrotnym zawieszaniu kar pozbawienia wolności (obecnie zawiasy stanowią 60 proc. wszystkich orzekanych kar). W tym celu nowela wprowadza zasadę, że będzie to możliwe jedynie wobec kary w wymiarze nieprzekraczającym roku (dotychczas 2 lata) i tylko jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był już skazany na karę pozbawienia wolności.
Z kolei nowela u.s.p. wprowadza wiele przepisów regulujących prawa i obowiązki sędziów. Wśród nich znalazł się zapis, zgodnie z którym sędzia będzie mógł zostać ukarany dyscyplinarnie obniżeniem wynagrodzenia o 5–15 proc. na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat. Omawiana nowelizacja wprowadza również zasadę, zgodnie z którą minister sprawiedliwości będzie mógł żądać od prezesa sądu informacji na temat każdej toczącej się sprawy.
O ile pierwsza z przyjętych przez Sejm ustaw, co do zasady, spotkała się z akceptacją środowiska sędziowskiego, o tyle druga wywołała wiele kontrowersji i istnieje duża szansa, że po wejściu w życie zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.
Etap legislacyjny
Ustawy trafią do Senatu