Wartościowa zguba, której właściciela nie udało się odnaleźć, trafi w całości do znalazcy. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa o rzeczach znalezionych i zmianie niektórych innych ustaw, uchwalona właśnie przez Sejm.
Dziś, zgodnie z art. 187 kodeksu cywilnego, zagubione pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności czy inne wartościowe rzeczy, których właściciela nie udało się odnaleźć, trafiają do Skarbu Państwa. W takich sytuacjach znalazca może jedynie żądać znaleźnego w wysokości 10 proc. ich wartości. Zgodnie ze zmianami będzie mógł zachować je w całości.
Warunkiem będzie obowiązek poszukiwania właściciela przez rok. Dlatego kosztowności będzie trzeba przekazać staroście. On z kolei, gdy wartość znaleziska przekroczy 5 tys. zł, będzie umieszczał informację o poszukiwaniach w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim oraz w biuletynie informacji publicznej. W pozostałych przypadkach wystarczająca będzie informacja na tablicy w siedzibie starostwa. Organ będzie mógł też odmówić przyjęcia przedmiotów o wartości poniżej 100 zł. Gdy właściciel zgłosi się po swoją własność – znalazca będzie mógł tak jak dotychczas żądać znaleźnego. Jeśli się nie zgłosi, znalazca będzie mógł odzyskać znalezisko po pokryciu kosztów poszukiwań właściciela i przechowywania rzeczy.
Uchwalona regulacja wprowadza też krajowy rejestr utraconych dóbr kultury. Ta nowa instytucja ma chronić takie obiekty przed nabyciem przez nieuprawnione osoby w drodze zasiedzenia.
Etap legislacyjny
Ustawa trafi do Senatu