Pochodzące z innych państw UE orzeczenia sądowe, ugody i dokumenty urzędowe wydane w sprawach cywilnych i handlowych stanowić będą w Polsce tytuł wykonawczy, a więc będą mogły być podstawą egzekucji bez potrzeby uprzedniego stwierdzenia ich wykonalności przez polski sąd. To jeden z głównych skutków nowelizacji k.p.c. oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która weszła w życie 10 stycznia 2015 r.

Nowela ma przede wszystkim umożliwić stosowanie unijnego rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 1215/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych oraz rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 606/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych.

Zgodnie z nowymi przepisami, gdy orzeczenie sądowe (inny tytuł) pochodzący z innego państwa członkowskiego UE objęte rozporządzeniem nr 1215/2012 przewidywać będzie środek nieznany prawu polskiemu, polski organ egzekucyjny będzie władny do dokonania jego odpowiedniego dostosowania w drodze wydania stosownego postanowienia (komornik, w razie problemów z samodzielnym dokonaniem przezeń takiego dostosowania, będzie mógł wystąpić o to do sądu).

Nowelizacja dotyczy także tzw. nakazów ochrony wydawanych w sprawach cywilnych w innych krajach UE.

Dla zapewnienia ochrony dłużnikom wprowadzona zostaje procedura odmowy wykonania oraz procedura odmowy uznania orzeczeń sądowych (innych tytułów) objętych rozporządzeniami nr 1215/2012 i 606/2013. W ramach tych procedur dłużnik, chcąc zapobiec egzekucji prowadzonej na podstawie takich orzeczeń albo ich innym skutkom, będzie mógł wystąpić od właściwego sądu okręgowego z wnioskiem o odmowę wykonania lub uznania orzeczenia (bądź innego tytułu). Podstawy do wystąpienia z takim wnioskiem będą analogiczne jak w przypadku orzeczeń sądowych (lub innych tytułów) objętych uchylanym przez ten akt rozporządzeniem nr 44/2001 (np. sprzeczność uznania lub wykonania z polskim porządkiem publicznym, niedoręczenie pozwanemu pozwu w czasie i w sposób umożliwiający obronę, niemożność pogodzenia orzeczenia z polskim orzeczeniem wydanym między tymi samymi stronami itp.).