statystyki

MS: Dane osobowe zawodowych pełnomocników podlegają ochronie

24.11.2014, 14:04; Aktualizacja: 24.11.2014, 14:32

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk w wystąpieniu do ministra finansów skrytykował praktykę organów podatkowych polegającą na gromadzeniu danych osobowych pełnomocników stron w aktach prowadzonych przez nie postępowań. Wcześniej problem ministrowi sprawiedliwości zasygnalizował prezes NRA Andrzej Zwara.

Cezary Grabarczyk uważa, że praktyka ta jest nie tylko niezgodna z obowiązującym prawem, ale zagraża prawidłowemu wypełnianiu przez adwokatów ich zadań ustawowych.

Podkreślił, że "swoboda wykonywania zawodu zaufania publicznego, związanego z reprezentowaniem interesu strony w jakimkolwiek postępowaniu, nie może być w żaden sposób krępowana przez organy prowadzące to postępowanie, jeżeli zachowanie pełnomocnika nie narusza prawa. Stwarza to bowiem wrażenie wywierania bezprawnego wpływu na decyzje procesowe danego pełnomocnika, nawet na niekorzyść reprezentowanej przez niego strony."

Dlatego w swoim wystąpieniu apeluje do ministra Szczurka o wnikliwe zbadanie sygnalizowanej praktyki organów podatkowych. 


Pozostało 13% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane