Minister upierając się przy pomyśle otwarcia adwokatom i radcom prawnym drogi do stanowiska prokuratora generalnego będzie miał przeciw sobie całe środowisko prokuratorskie. Od związkowców i Krajowej Rady Prokuratury (KRP), aż po Prokuraturę Generalną.
– Prokurator generalny popiera w tym zakresie stanowisko KRP. Propozycja ta jest kontrowersyjna, a pomysł wyłaniania kandydata na PG przez organy samorządu zawodowego jest nie do zaakceptowania – informuje Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej.
KRP w swej uchwale uznała, że pomysł MS zagraża niezależności i apolityczności prokuratury. Obecnie kandydatami na PG mogą być tylko doświadczeni prokuratorzy i sędziowie. Nie mogą oni m.in. angażować się w działalność polityczną. A to gwarantuje, że urząd PG obejmie osoba nieuwikłana w politykę i konflikty interesów.
Minister Grabarczyk zapewnił jednak DGP, że mimo krytyki nie zamierza wycofać się ze swojej propozycji. – Nasz pomysł ma umocowanie konstytucyjne – przekonuje. I wskazuje na art. 60 konstytucji, gwarantujący prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach wszystkim obywatelom. Przypomina, że już obecnie adwokaci i radcy prawni mogą bez przeszkód kandydować na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego.
– Oczywiście każdy obywatel ma dostęp do służby publicznej, ale nie oznacza to przecież że każdy może pełnić określone funkcje publiczne. To kto może ubiegać się o dane stanowisko regulują przecież odpowiednie przepisy prawa, wskazując szczegółowe wymagania – ripostuje rzecznik PG.
Przypomina, że adwokat i radca prawny może zostać sędzią, ale nie może automatycznie ubiegać się o stanowisko Prezesa Sądu Najwyższego.
– A tymczasem, według propozycji MS, adwokat i radca prawny- nie będąc prokuratorem lub sędzią, niejako „z marszu” zostawałby prokuratorem generalnym – dodaje rzecznik.
W ocenie PG propozycja MS miesza porządki prawne.
– W kompetencje organów państwowych wyposaża organy samorządu zawodowego. To dobitnie pokazuje, że kandydatów na prokuratora generalnego powinny wyłaniać jedynie KRS i KRP – argumentuje Martyniuk.
Jak mówi, Krajowa Rada Prokuratury i Krajowa Rada Sądownictwa, to organy, w skład których wchodzą nie tylko prokuratorzy i sędziowie, ale też przedstawiciele prezydenta, Sejmu i Senatu. Tymczasem NRA i KRRP to organy samorządu wolnych zawodów prawniczych.