TEZA: Zgoda na sprzedaż alkoholu może pochodzić od podmiotu będącego właścicielem, użytkownikiem, zarządcą lub administratorem budynku w czasie rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia.
Linia orzecznicza / Dziennik Gazeta Prawna
Sygn. akt II GSK 1186/13
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego
z 4 września 2014 r.
STAN FAKTYCZNY
B.K. poinformowała pisemnie prezydenta Lublina, że jako współwłaścicielka kamienicy nigdy nie wyrażała zgody na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu położonym w tym budynku. Z tego względu prezydent miasta postanowieniem wznowił postępowanie w sprawie zakończonej decyzją ostateczną z 30 września 2010 r.
W trakcie tego postępowania organ ustalił, że w momencie wydania decyzji B.K. nie była jeszcze współwłaścicielką kamienicy. Stało się to już po wydaniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Z tego względu prezydent Lublina orzekł o odmowie uchylenia decyzji wydanej 30 września 2010 r., uznając, że brak jest podstaw określonych w art. 145 par. 1 pkt 5 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267; dalej: k.p.a.). Zgodnie z tym przepisem w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, ale nieznane organowi, który wydał decyzję.
B.K. rozstrzygnięcie to zaskarżyła do samorządowego kolegium odwoławczego. Kolegium utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. Zdaniem SKO podstawa wznowienia postępowania dotyczyła wymogu określonego w art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1356; dalej u.p.a.), który stanowi, że do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Dlatego w świetle art. 145 par. 1 pkt 5 k.p.a. zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu jest istotna na dzień wydania zezwolenia, tj. 30 września 2010 r. W tej dacie B.K. nie była legitymowana do wyrażenia zgody w rozumieniu art. 18 ust. 6 pkt 3 u.p.a., ponieważ nie miała tytułu prawnego do przedmiotowego budynku mieszkalno-usługowego.
Rozstrzygnięcie organu II instancji B.K. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd ten oddalił skargę. W uzasadnieniu orzeczenia wskazał, podobnie jak SKO, że krąg podmiotów, które powinny wyrazić zgodę na wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych należało ustalić na dzień wydania przez organ I instancji decyzji o udzieleniu zezwolenia, czyli na 30 września 2010 r. B.K. nabyła udział we współwłasności nieruchomości dopiero 14 lipca 2011 r. Oznacza to, że w dacie rozpatrywania wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych skarżąca nie była współwłaścicielem nieruchomości. Tym samym nie była legitymowana do wyrażania zgody na jej wydanie, w konsekwencji zaś nie jest uprawniona do kwestionowania wydanego zezwolenia w trybie wznowienia postępowania.
B.K. złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ktory ją oddalił.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 18 ust. 1 u.p.a. sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wydaje się na podstawie wniosku przedsiębiorcy, a zgodnie z art. 18 ust. 6 pkt 3 u.p.a. do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży jest zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Przepis ten wskazuje w sposób wyraźny podmioty uprawnione do wyrażenia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jeśli punkt sprzedaży ma być zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Katalog tych podmiotów jest katalogiem zamkniętym. Celem wprowadzenia art.18 ust. 6 pkt 3 u.p.a. było wyrażenie troski ustawodawcy dla pełnego poszanowania stanowiska wymienionych w tym przepisie podmiotów, wobec zamiaru prowadzenia w budynku mieszkalnym wielorodzinnym tak specyficznej działalności gospodarczej jak sprzedaż alkoholu. Dlatego też tylko wymienione w tym artykule podmioty są uprawnione do wyrażenia zgody na sprzedaż alkoholu. Zgoda jest warunkiem wstępnym, jaki spełnić musi występujący o wydanie zezwolenia. W rozpoznawanej sprawie bezsporne jest, że w chwili złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu oraz jego wydania 30 września 2010 r. B.K. nie była współwłaścicielem nieruchomości. Skarżąca nabyła udział we współwłasności ww. nieruchomości wraz z lokalem użytkowym położonym w budynku 14 lipca 2011 r., co potwierdza akt notarialny. Wobec tego – stosownie do art. 18 ust. 6 pkt 3 u.p.a. – skarżąca nie była legitymowana do wyrażania zgody na wydanie ww. zezwolenia 30 września 2010 r., tj. w dacie udzielenia zezwolenia.