Kryteria się nie zmieniły: przede wszystkim liczyły się innowacyjność, kreatywność i umiejętność wyczuwania nowych trendów rynkowych oraz wiedza, najlepiej pogłębiana w ramach pracy naukowej. Szczególnie cenne były szczegółowe rekomendacje klientów (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych), informacje o prowadzonych projektach i postępowaniach oraz skala zaangażowania pro bono. No i istotny był wiek – góra 35 lat.
Ponownie zastosowaliśmy też sprawdzoną w zeszłym roku procedurę wyłuskiwania kandydatów o najbardziej imponującym dorobku. Każdy juror, po analizie wszystkich zgłoszeń (ich liczba i poziom przekroczyła w tej edycji najśmielsze oczekiwania), przedstawił nazwiska osób, które wedle jego subiektywnej opinii powinny się znaleźć w gronie 30 laureatów. Prawnicy z największą liczbą wskazań zostali sklasyfikowani w rankingu. Decyzję o przyznaniu konkretnej lokaty kapituła podejmowała w głosowaniu poprzedzonym zazwyczaj burzliwą dyskusją.
Ważny szczegół – w zestawieniu brak młodych ludzi, którzy tytuł wschodzącej gwiazdy wywalczyli w poprzedniej edycji konkursu, a w tej ponownie znaleźli się wśród kandydatów (przeszkód formalnych nie było). Kapituła uznała, że ciężko jest obdarzać takim mianem prawników, którzy etap wschodzenia mają już za sobą i dziś są gwiazdami pierwszej wielkości.
Tegoroczni laureaci odbiorą statuetki podczas gali, która odbędzie się w Warszawie. Uroczystość będzie okazją do spotkania z kapitułą, w której tym razem zasiedli: Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna Dziennika Gazety Prawnej (jako przewodnicząca gremium), Agnieszka Tałasiewicz, partner zarządzający kancelarią Ernst & Young Tałasiewicz i Wspólnicy, Ewelina Skocz, HR & project manager w firmie doradczej BC Systems, Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej (podczas posiedzenia reprezentowany przez sekretarza NRA Rafała Dębowskiego), Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych, Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Marcin Radwan-Röhrenschef, członek Rady Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych oraz przedstawiciel LexisNexis Polska (firma tak jak poprzednio była współorganizatorem konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra).

Ranking 30 wschodzących gwiazd prawa dostępny na serwisie Prawnik.pl - Wschodzące gwiazdy prawniczego świata wybrane