Prokurator może nie dopuścić do udziału w postępowaniu przygotowawczym pełnomocnika osoby niebędącej stroną. Decyzja śledczego nie podlega jednak sądowej kontroli. W ocenie rzecznika praw obywatelskich taki stan może budzić wątpliwości konstytucyjne.

Zgodnie z art. 87 par. 3 k.p.k. prokurator może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika osoby, która nie jest stroną postępowania przygotowawczego, jeśli uzna, że nie wymaga tego obrona jej interesów.

Decyzję śledczego można w takim wypadku zaskarżyć jedynie do prokuratora nadrzędnego.

Rzecznik w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości zauważa, że odmowa opiera się na niedookreślonej przesłance, która otwiera duże możliwości interpretacyjne, dlatego tym bardziej powinna ona podlegać sądowej weryfikacji.

W ocenie RPO nawet wielokrotna kontrola dokonywania przez prokuratora nadrzędnego nad śledczym prowadzącym postępowanie nie może równoważyć
braku weryfikacji dokonywanej przez sąd.

RPO mając na względzie dotychczasową linię orzeczniczą TK uznał, że decyzja o której mowa w art. 87 par. 3 k.p.k. ingeruje w konstytucyjnie chronione prawa, dlatego w takiej sytuacji powinien mieć zastosowanie zakaz zamykania drogi sądowej z art. 77 ust. 2. konstytucji.

PS/źródło: RPO