Planuję ogrodzić działkę. Czy to prawda, że muszę mieć pozwolenie, a jeśli tak, to gdzie trzeba załatwić formalności? – pyta pani Krystyna.
Stawianie ogrodzenia to prace budowlane, a te zwykle prowadzi się na podstawie zezwolenia lub zgłoszenia. O ile ogrodzenia do wysokości 2,2 m stawiane między działkami prywatnymi i drogami wewnętrznymi nie wymagają formalności urzędowych (wyższe jednak trzeba), o tyle konieczne jest zgłoszenie budowy budowy parkanu stawianego od strony ulicy, torów kolejowych i innych miejsc publicznych, bez względu na wysokość lub materiał, z którego ma być wykonany.
Zgłoszenie robót budowlanych (bezpłatnie) należy złożyć do urzędu miasta, jeśli nieruchomość jest położona na terenie miasta na prawach powiatu, urzędu m.st. Warszawa właściwego dla danej dzielnicy – dla nieruchomości położonych w stolicy lub starostwa powiatowego – dla pozostałych.
W zgłoszeniu podajemy dane inwestora i nieruchomości, zakres i rodzaj wykonywania robót oraz planowany termin ich rozpoczęcia. Trzeba też dołączyć oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością i zaświadczenie o zgodności budowy z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy oraz – w zależności od sytuacji – szkic planowanego ogrodzenia, mapę z naniesionym jego przebiegiem, projekt zagospodarowania działki lub zgodę zarządcy drogi na lokalizację zjazdu.
Budowa ogrodzenia może się rozpocząć po upływie 30 dni od zgłoszenia, o ile w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu. Może do niego dojść, jeżeli planowane ogrodzenie naruszy ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (np. w tym miejscu ma przebiegać ulica) lub będzie zagrażało bezpieczeństwu ludzi albo mienia (np. ograniczało widoczność na drodze). Odwołanie od decyzji sprzeciwu wnosi się do wojewody za pośrednictwem starosty w ciągu 14 dni od daty jej doręczenia.
Na ogrodzeniu nie wolno umieszczać poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła itp. Bramy i furtki nie mogą się otwierać na zewnątrz, szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a furtki – 0,9 m.
Wznoszenie płotu bez zgłoszenia może drogo kosztować. Jeśli nadzór budowlany dowie się o tym, wyda postanowienie o wstrzymaniu robót i zażąda uzupełnienia dokumentów w terminie 30 dni. Po spełnieniu tych warunków i wniesieniu opłaty legalizacyjnej w wysokości 2500 zł zgodzi się na legalizację. Inaczej wyda nakaz rozbiórki ogrodzenia. Uwaga! Zgłoszenie ma dwuletni termin ważności, potem – jeśli prace nie będą rozpoczęte – wygasa.
Podstawa prawna
Art. 29–31 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.).