Według resortu cyfryzacji, tylko w tym roku już ponad 317 tysięcy osób odebrało w Polsce prawo jazdy, a w sumie w Polsce jest 21 969 246 kierowców. Jak przypomniano, od 5 grudnia ubiegłego roku, kierowcy nie muszą wozić ze sobą dokumentu potwierdzającego uprawnienia i wówczas w aplikacji mObywatel pojawiło się też mPrawo Jazdy.

"W mPrawie Jazdy znajdziemy niemal wszystkie dane, które mamy także w tradycyjnym dokumencie. Inne może być zdjęcie. Będzie takie, jakie mamy w dowodzie osobistym" – wskazał minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, cytowany w komunikacie.

Według KPRM różnice pomiędzy tradycyjnym prawem jazdy i mPrawem Jazdy są niewielkie. W mPrawie Jazdy – numer dokumentu nie zawiera ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentuje kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych.

Resort podkreślił też, że mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy, a stanowi tylko odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie.

Aby skorzystać z mPrawa Jazdy, trzeba na telefonie zainstalować aplikację mObywatel, którą przygotowuje zespół NASK. Aby uruchomić mObywatela potrzeba profilu zaufanego. Należy w niej aktywować mObywatela (mTożsamość), a następnie dodać mPrawo Jazdy (klikając „+ Dodaj dokument” w oknie głównym aplikacji).

"mPrawo Jazdy ma już w swoich telefonach ponad półtora miliona osób. Z naszej aplikacji korzysta niemal 2,9 miliona Polaków" – poinformował minister Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

W mObywatelu znajduje się też m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu, oraz licznik punktów karnych. Niedawno uruchomiono także możliwość zalogowania się mObywatelem do e-TOLL, czyli systemu poboru opłaty za przejazd po wybranych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Do korzystania z opartego o technologię pozycjonowania satelitarnego systemu e-TOLL zobowiązany będzie kierowca każdego autobusu oraz pojazdu (lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony), który porusza się po sieci płatnych dróg.

e-TOLL można zarządzać poprzez Internetowe Konto Klienta, które pozwala na: pełną rejestrację w systemie, bez konieczności zawierania umowy, zarządzanie użytkownikami, w tym nadawanie dostępu pełnomocnikom i pracownikom o różnych profilach, np.: administrator, księgowy, kierowca, realizowanie płatności i doładowania konta, zarządzanie pojazdami, zarządzanie urządzeniami geolokalizacyjnymi oraz kontakt się z operatorem systemu.