Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało nowe zasady przeprowadzania testów umiejętności dla obcokrajowców, którzy chcą zostać wpisani na listę adwokatów i radców prawnych.

Opublikowany 9 maja projekt rozporządzenia określającego warunki wpisywania prawników zagranicznych na listę osób uprawnionych do wykonywania zawodu w Polsce służy realizacji ustawy deregulacyjnej z 13 czerwca 2013 r. Jednocześnie ma on zastąpić obowiązujące dziś rozporządzenie z 22 grudnia 2005 r. w sprawie regulaminu przeprowadzania testu umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo radców prawnych (Dz.U. Nr 258, poz. 2165 i z 2012 r. poz. 659).

Projekt aktu wykonawczego wprowadza przede wszystkim inne niż dotychczas zasady wyznaczania terminów testów umiejętności. O ile obecnie każdego roku samorządy muszą z góry wskazać co najmniej cztery terminy egzaminów, o tyle zgodnie z nowymi regulacjami będą one organizowane dopiero w razie potrzeby. Od momentu złożenia przez cudzoziemca wniosku o wpis do rejestru adwokatów bądź radców prawnych władze samorządowe będą miały trzy miesiące na przeprowadzenie testu umiejętności. Jego termin ustalą - po uwzględnieniu liczby chętnych – komisje kwalifikacyjne (trzy adwokackie i trzy radcowskie) w ciągu dwóch tygodni od otrzymania informacji o zgłoszeniu kandydata. To one przygotują także wykaz aktów prawnych objętych przedmiotami, z których zagraniczny prawnik wybierze przedmiot zdawany w części pisemnej oraz dwa przedmioty na część ustną egzaminu. Pierwsza część testu umiejętności polega na sporządzeniu pisma procesowego, opinii prawnej, umowy, decyzji administracyjnej bądź rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego na podstawie akt lub przedstawionego stanu faktycznego (na jeden przedmiot przewidziano 360 minut). Za swoje prace kandydaci na polskich adwokatów lub radców otrzymają oceny od celującej do dostatecznej (wynik pozytywny) bądź ocenę niedostateczną, a nie jak dotychczas punkty w skali od zera do 30.

Do części ustnej zostaną dopuszczeni prawnicy, którzy pomyślenie przeszli pierwszy etap. Tak jak obecnie będzie ona polegać na udzieleniu odpowiedzi na trzy losowo wybrane zestawy składające się z sześciu pytań (punktowane w skali od zera do czterech).