Mają międzynarodowe ambicje, stawiają na nowe technologie, chcą zachować równowagę między pracą i życiem prywatnym, prawo to dla nich biznes, a nie misja – taki obraz młodego pokolenia prawników wyłania się z raportu "21st Century law firm: Inheriting a new world” opracowanego przez globalną firmę prawniczą Eversheds.

Raport powstał na bazie wyników badania, które przeprowadzono wśród 1800 prawników w wieku 23–40 lat z całego świata. Jego celem było poznanie opinii przyszłych liderów branży. Okazało się, że przedstawiciele młodej generacji poszukują nowych metod pracy. Dostrzegają kluczową rolę osobistego zaangażowania i nawiązywania relacji z klientami, a także chcą lepiej wykorzystywać technologie do mądrzejszego i bardziej efektywnego działania. Jedna trzecia badanych uważa, że poziom wykorzystania technologii w branży jest niewystarczający, a niemal połowa wskazała sposoby na zwiększenie wydajności swoich kancelarii, między innymi poprzez wykorzystanie technik zarządzania projektami i zasobami ludzkimi.

Mimo że prawie dwie piąte (39 proc.) młodych prawników uznało, że popularny obecnie model struktury kancelarii, w której na szczycie hierarchii znajdują się partnerzy, jest niezgodny z duchem XXI wieku, ambicją większości (68%) nadal jest osiągnięcie pozycji partnera. Odsetek ten jest jednak nieco niższy w przypadku najmłodszych ankietowanych, prawnicy z grupy wiekowej 26–30 lat rzadziej też niż ich starsi koledzy widzą siebie za dziesięć lat w kancelarii czy też są skłonni zadeklarować, że z obecnym zawodem wiążą resztę swojej kariery. Co ciekawe postrzeganie rozwoju kariery przez młodych prawników jest w dużym stopniu zróżnicowane geograficznie. Marzenia o pozycji partnera są np. znacznie częstsze w Ameryce Południowej (79 proc.) niż w Ameryce Północnej (58 proc.).

Dla młodych prawników ważne są również warunki pracy: więcej niż jedna trzecia mówi, że dla przyszłości ich kariery zasadnicze znaczenie ma elastyczny czas pracy, a ponad jedna czwarta chciałaby lepszej infrastruktury, usprawniającej ich pracę. Kolejne 25 proc. zgłasza potrzebę większej równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, a po 28. roku życia to ta sfera jest wśród prawników głównym argumentem przemawiającym za zmianą firmy. - Jest to pokolenie bardziej nastawione na budowanie więzi, postrzegające świat jako globalną wioskę i przykładające większą niż poprzednie generacje wagę do pracy w międzynarodowym środowisku. Dwie trzecie badanych postrzega międzynarodowe kontakty jako zasadniczy czynnik przy wyborze pracodawcy - mówi Lee Ranson, partner zarządzający w Eversheds.

- Opisane w raporcie tendencje dają się także zauważyć na polskim rynku prawniczym - podkreśla Krzysztof Wierzbowski, partner zarządzający Wierzbowski Eversheds.

- Młodzi ludzie starają się tak gospodarować czasem i zarządzać swoją karierą, aby łączyć życie rodzinne, rozwój własnych pasji oraz zdobywanie kolejnych szczebli kariery zawodowej. Jednym z kluczowych aspektów sukcesu biznesowego staje się więc nie tylko pozyskanie najlepszych specjalistów z rynku, ale także umiejętne zarządzenie zasobami ludzkimi, tak aby pracownicy mogli realizować się na wszystkich polach, dzięki czemu ich efektywność i kreatywność w codziennej pracy rośnie – dodaje Krzysztof Wierzbowski.

ESZA/Źródło: Kancelaria Wierzbowski Eversheds