Kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych, wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej z urzędu, jest zależna od formy prawnej wykonywania przez pełnomocnika zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego- wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów.

Minister Finansów w dniu 21 listopada 2013 r. wydał interpretację ogólną dotyczącą zasad kwalifikowania do źródła przychodu wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu.

W interpretacji tej, uwzględniając wykładnię dokonaną w uchwale NSA z dnia 21 października 2013 r. stwierdził, że kwalifikacja do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika ustanowionego z urzędu jest zależna od formy prawnej wykonywania przez niego zawodu adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego czy rzecznika patentowego. W ten sposób zmienił funkcjonującą do tej pory interpretację ogólną z dnia 4 września 2002 r., nr PB5/KD-033-317-2122/02.

Zobacz: WSA: Wydatki na aplikację adwokacką podlegają odliczeniu od podatku

W ocenie Ministra Finansów, uwzględniając tę uchwałę należy stwierdzić, że gdy pełnomocnik działalność zawodową wykonuje w formie organizacyjnej, w ramach której osiąga dochody z działalności gospodarczej, wówczas wynagrodzenie z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu należy zaliczyć do przychodów z tego źródła. Natomiast jeżeli wykonuje on swoją działalność zawodową w innej formie, np. w ramach stosunku pracy, wówczas przedmiotowe wynagrodzenie należy kwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. W tym drugim przypadku na sądzie spoczywają obowiązki płatnika, określone w art. 41 ust. 1 oraz w art. 42 ust. 1 i 2 ustawy PIT.

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 21 listopada 2013 r. w zakresie kwalifikacji do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez pełnomocnika z urzędu (nr DD3/033/181/CRS/13/RD-90955/13).

PS/źródło:MF

Zobacz także:

Wydatki na aplikację nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych