Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy o języku polskim. Zaproponowano rozwiązania, które umożliwią większej liczbie osób przystępowanie do egzaminów poświadczających znajomość języka polskiego jako obcego i otrzymywanie odpowiednich certyfikatów.

Obecny system przeprowadzania egzaminów z języka polskiego jako obcego jest niewystarczający- czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu. Powodem jest przede wszystkim ograniczona liczba ośrodków, w których mogą odbywać się egzaminy, zbyt mała liczba osób posiadających uprawnienia do ich przeprowadzania oraz - generujący wysokie koszty - osobisty udział we wszystkich sesjach egzaminacyjnych członków Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego- napisano.

Celem nowych rozwiązań jest przekształcenie obecnego systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego, opartego na Państwowej Komisji, w system zapewniający większą dostępność do egzaminów oraz sprawniejsze uzyskiwanie certyfikatów.

W rezultacie Państwowa Komisja zostanie rozwiązana, a cały system egzaminowania zostanie zdecentralizowany.

Prawo do przeprowadzania egzaminów będą mogły uzyskać m.in. uczelnie polskie i zagraniczne, a także inne podmioty działające w kraju lub za granicą, które od co najmniej 3 lat prowadzą lektoraty, kursy lub inne zajęcia dydaktyczne z języka polskiego lub tego języka jako obcego, np. szkoły językowe, instytuty polskie za granicą.

Uprawnienia do przeprowadzania egzaminów mają być początkowo przyznawane na 2 lata, z możliwością przedłużenia na okres nie dłuższy niż 5 lat.

Po zdaniu egzaminu będzie wydawany certyfikat znajomości języka polskiego. Dokument taki będą mogły także otrzymać osoby zwolnione z egzaminów, tj. cudzoziemcy: absolwenci filologii polskiej, absolwenci szkół średnich z polskim językiem nauczania w innych państwach, którzy zdali egzamin dojrzałości w języku polskim.

Przewidziano także wprowadzenie 9 poziomów certyfikacji z języka polskiego: sześć poziomów dla dorosłych i trzy poziomy w wersji „junior”.

Założono, że instytucje uprawnione będą pobierały opłaty za przystępowanie do egzaminów i wydawanie certyfikatów.

Zainteresowani podejściem do egzaminu będą mogli zarejestrować się bezpośrednio na stronach podmiotów uprawnionych do ich przeprowadzania lub przez stronę internetową Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Tłumaczenie wyroków ETPC na język polski