Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało projekt założeń ustawy o monitoringu wizyjnym, który trafi teraz do uzgodnień międzyresortowych.

Przepisy regulujące uprawnienia w zakresie monitoringu określa obecnie kilka odrębnych ustaw.

Ustawa wprowadzi funkcję administratora systemu monitoringu wizyjnego, który będzie odpowiedzialny m.in. za zapewnienie ochrony odbieranego, rejestrowanego, odtwarzanego lub przetwarzanego obrazu. Nagrania nie będą przechowywane dłużej niż 90 dni, chyba że uprawnione instytucje wystąpią o ich zabezpieczenie.

Dodatkowe zadania zostaną nałożone także na administratorów systemów monitoringu wizyjnego instalowanych w otwartej przestrzeni publicznej - będą oni zobowiązani m.in. do prowadzenia corocznej statystyki naruszeń bezpieczeństwa i porządku publicznego ujawnianych za pośrednictwem systemów monitoringu wizyjnego.

Instalowanie lub rozbudowa systemów monitoringu wizyjnego w otwartej przestrzeni publicznej poprzedzone będą analizą, która pozwoli na stwierdzenie, czy faktycznie istnieje potrzeba prowadzenia monitoringu w danym miejscu.

Z kolei w przypadku systemów monitoringu wizyjnego działających w zamkniętych przestrzeniach przeznaczonych do użytku publicznego np. w centrach handlowych, nie będzie konieczności przeprowadzania analiz ich skuteczności.

Zobacz: Ochrona danych osobowych w Internecie

W otwartej przestrzeni publicznej planuje się wprowadzenie obowiązku oznaczania lokalizacji kamer. Natomiast w zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego administratorzy systemów będą zobowiązani do poinformowania o jej objęciu monitoringiem poprzez umieszczenie stosownych oznaczeń przy wejściu do budynku. W obu przypadkach oznaczenie będzie dokonywane za pomocą tablic lub naklejek informacyjnych.

Natomiast jeżeli monitoring prowadzony w przestrzeni prywatnej obejmuje przestrzeń otwartą administrator systemu jest zobowiązany do poinformowania o prowadzeniu monitoringu poprzez umieszczenie piktogramu na granicy przestrzeni prywatnej lub ścianie obiektu.

Projektowane przepisy zabraniają prowadzenia monitoringu wizyjnego rejestrującego jednocześnie obraz i dźwięk oraz jego prowadzenia w miejscach, w których mogłoby dojść do naruszenia godności człowieka, chyba że dopuszczenie takie wynika z innych przepisów. Nie będzie można także stosować atrap kamer w otwartej przestrzeni publicznej.

Wgląd do nagrań z monitoringu oraz możliwość kopiowania zarejestrowanego obrazu będą miały określone służby, w tym Policja, Straż Graniczna, BOR, ABW, CBA, Żandarmeria Wojskowa, SKW oraz straż miejska.

Ustawa wprowadzi również przepisy karne, m.in. za nieoznaczenie usytuowania kamery, za rejestrowanie obrazu wraz z dźwiękiem lub za prowadzenie monitoringu w miejscu, które może skutkować naruszeniem godności osoby nagrywanej.

PS/źródło:MSW

Zobacz także:

RPO: Monitoring jest instalowany bez podstawy prawnej