Od dwóch lat sądy cywilne korzystają z e-protokołu elektronicznego sporządzanego za pomocą urządzeń nagrywających dźwięk albo obraz i dźwięk. Przysparza on jednak trudności prawnikom przy sporządzaniu apelacji. Taki sposób protokołowania posiedzeń sądowych chcą zmienić posłowie PO, którzy wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego.

Posługiwanie się zapisem dźwięku przy pisaniu apelacji wymaga nie tylko czasu, ale także może doprowadzić do pomyłek, na przykład przy identyfikowaniu osoby świadka, który wypowiadał konkretne słowa; w dodatku zapisy nie są wydawane z posiedzenia przy drzwiach zamkniętych – to podstawowe zarzuty adwokatów i radców prawnych. Problemy z korzystaniem z protokołu elektronicznego przy sporządzaniu uzasadnień orzeczeń zgłaszają też niektórzy sędziowie.
Posłowie proponują, aby protokół skrócony (czyli pisemny sporządzony razem z zapisem elektronicznym) miał taką samą treść jak tradycyjny pisemny. Zmiany dotyczyłyby też sposobu sporządzania transkrypcji z e-protokołu. Posłowie chcą, aby decyzję o spisaniu nagrania podejmował przewodniczący składu, a nie, jak do tej pory prezes na wniosek przewodniczącego, a transkrypcja obejmowała całość protokołu, a nie tylko jego część.
Oprócz tego zaproponowali także wprowadzenie zmian dotyczących:

ugody sądowej, której treść proponują zamieszczać nie tylko w protokole, ale też w odrębnym dokumencie stanowiącym jego część; sporządzania ustnego uzasadnienia i wygłoszenie go bezpośrednio po odczytaniu sentencji wyroku. Strona otrzymałaby wówczas wyrok z transkrypcją uzasadnienia, a od daty doręczenia będzie biegł termin do wniesienia środka zaskarżenia; sporządzenie uproszczonego uzasadnienia wyroku II instancji, a nie tylko – jak obecnie – w sprawach rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym. Będzie to możliwe pod warunkiem, że sąd II instancji nie przeprowadził postępowania dowodowego, nie zmienił ustaleń faktycznych sądu I instancji, a w apelacji nie zgłoszono zarzutów dotyczących tych ustaleń.

Etap legislacyjny
Projekt ustawy przed pierwszym czytaniem