Podczas konferencjipodsumowującej XII Dni Edukacji Prawniczej ELSA Polandzaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów prawa dotyczące m.in. dostępu do zawodów prawniczych, czy prestiżu profesji prawniczych.

W trakcie Konferencji podsumowującej XII Dni Edukacji Prawniczej ELSA Poland zaprezentowane zostały wyniki badań przeprowadzonych wśród studentów prawa. Badania przeprowadzane cyklicznie przy współpracy IPSOS mają na celu określenie sytuacji studentów prawa w Polsce.

Wśród respondentów największym zaufaniem cieszy się niezmiennie zawód sędziego (58%). Na drugim miejscu uplasowała się profesja adwokata, tuż przed notariuszem, pracownikiem naukowym i radcą prawnym. Jednakże najwięcej studentów prawa chciałaby wykonywać zawód adwokata bądź radcy prawnego.

Z uwagi na budzący ostatnimi czasy wiele kontrowersji temat dostępu do zawodów prawniczych, ciekawy jest rezultat badań odnośnie tej kwestii. Ponad 60% ankietowanych jest zdania, że są tu potrzebne zmiany. Studenci wskazali m.in. na zbyt wysokie koszty egzaminów i konieczność wskazania wymaganego do przyswojenia materiału. Prawie połowa uczestniczących w badaniach studentów jest również za wprowadzeniem jednolitego egzaminu państwowego I stopnia, umożliwiającego dostęp do aplikacji prawniczych.

W trakcie Konferencji przyznane zostały tytuły „Mecenasów Edukacji Prawniczej”. ELSA wyróżnia tytułem „Mecenasa” kancelarie prawnicze, firmy i instytucje przyczyniające się do propagowania wiedzy prawniczej.

ELSA/AS

Zobacz także:

III Edycja Konkursu ITelect rozpoczęła się

Krawczyk i Wspólnicy dla studentów prawa WPiA UW