Po raz pierwszy w historii polska prawniczka została wybrana do ścisłego kierownictwa największej europejskiej organizacji zrzeszającej prawników, do której należy blisko milion adwokatów z całej Unii Europejskiej.

Radca Prawny Maria Ślązak została wybrana na stanowisko Wiceprezydenta Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE).

Jest to ogromne wyróżnienie dla Polski, że jej przedstawicielka – pierwszy raz w historii naszego kraju oraz CCBE – została Wiceprezydentem tej organizacji. Warto podkreślić, iż stanowisko objęte przez radczynię prawną Marię Ślązak oznacza, że niebawem zostanie ona Prezydentem CCBE - każdy bowiem nowo wybranych Wiceprezydent będzie pełnił funkcję Prezydenta.

Maria Ślązak została wybrana jako wspólna kandydatka obu polskich samorządów zawodów prawniczych: Krajowej Izby Radców Prawnych oraz Naczelnej Rady Adwokackiej.

CCBE jest największą i najbardziej liczącą się organizacją zrzeszająca prawnicze zawody w Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Reprezentuje blisko milion prawników. Głównym zadaniem Organizacji jest reprezentacja organizacji członkowskich wobec instytucji europejskich.

Zobacz: Adw. Ewa Milewska-Celińska odznaczona przez Prezydenta

Komentarze po wyborze radcy prawnej Marii Ślązak:

Maciej Bobrowicz Prezes Krajowej rady Radców Prawnych

„Dzisiejsza wiadomość to ogromne wyróżnienie dla naszego kraju, samorządu radców prawnych i samorządu adwokackiego. Działając wspólnie udało nam się dokonać rzeczy, która jeszcze niedawno wydawała się niemożliwa – Polka, radca prawny Maria Ślązak została Wiceprezydentem największej europejskiej organizacji prawników. Co równie ważne, wybór ten oznacza, że Maria Ślązak będzie w niedalekiej przyszłości również Prezydentem CCBE. Decyzja ta podnosi prestiż nie tylko polskich środowisk prawniczych stawiając nas na równi z potęgami europejskiego świata prawników ale również podnosi znaczenie Polski w oczach tysięcy obywateli Unii Europejskiej. To cieszy i napawa dumą.”

Anne-BrigitteGammeljord, była Prezydent CCBE (w 2009r, Dania)

„Ucieszyła mnie wiadomość o wyborze Marii Ślązak na stanowisko Wiceprezydenta CCBE. Jestem w pełni przekonana, że będzie sprawować tę funkcję niezawodnie i z pełnym zaangażowaniem. Jestem pod wrażeniem jej kompetencji i szerokiego spojrzenia nie tylko na sprawy prawne związane z jej działalnością w CCBE.

Jestem pewna, że jej działalność na tym stanowisku przyczyni się do umocnienia pozycji CCBE. Ponadto jestem bardzo zadowolona, że wraz z jej wyborem CCBE od dwóch lat utrzymuje parytet pomiędzy obiema płciami w Prezydencji, co nawet dzisiaj jest raczej rzadkością.”

Zobacz: Minister Sprawiedliwości odznaczył zasłużonych prawników

Komentarz Marii Ślązak

Pragnę podziękować moim koleżankom i kolegom, członkom delegacji krajowych Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy CCBE za poparcie, którego udzielili mi w wyborach na stanowisko Wiceprezydenta tej najważniejszej międzynarodowej organizacji prawników na naszym kontynencie. Decyzja ta to wynik wieloletniej aktywnej obecności polskich prawników w strukturach CCBE.

Chciałabym, aby myślą przewodnią mojej pracy w Prezydencji CCBE była solidarność; solidarność wewnętrzna jako wzajemne wspieranie się członków CCBE w obronie fundamentalnych wolności zawodu oraz solidarność zewnętrzna jako pomoc dla prawników spoza Unii Europejskiej w ich dążeniu do praworządności w ich krajach, w tym zwłaszcza do zapewnienia każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej, dostępu do pomocy prawnej.

Solidarność nasza winna przekraczać granice Unii Europejskiej. Na naszym kontynencie są państwa w których prześladuje się prawników występujących w procesach karnych. Zaledwie dwieście kilometrów od stolicy Polski, na Białorusi, już kilkunastu prawników zostało pozbawionych prawa wykonywania zawodu. Adwokatura Białoruska jest w pełni uzależniona od władz państwowych a ci, którzy się temu przeciwstawiają, zostają z niej usunięci. Poważne problemy mają także adwokaci w Gruzji, gdzie ponad stu dwudziestu naszych kolegów przebywa w więzieniach.

Polscy prawnicy, którzy w przeszłości byli wspierani przez kolegów z zachodniej Europy, już rozpoczęli spłacać ten moralny dług, organizując programy dla kolegów ze Wschodu.

Zobacz: Wysokie odznaczenia państwowe dla polskich prawników

Uważam, że celowe jest również kontynuowanie i pogłębianie dialogu CCBE z adwokaturami z krajów basenu Morza Śródziemnego. Tegoroczne rewolucje i zmiany w tych państwach pokazały, jak wielkie jest tam pragnienie wolności, praworządności i ochrony praw człowieka oraz jak znaczącą rolę w tych wydarzeniach odegrali prawnicy.

Potrzebna jest również solidarność prawników z ludźmi ubogimi, najbardziej potrzebującymi naszej pomocy. Solidarność z najbardziej potrzebującymi zobowiązuje też nasze samorządy do podejmowania wszelkich działań mających na celu mobilizację państw członkowskich Unii Europejskiej do wypełniania postanowień Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i innych dokumentów międzynarodowych w zakresie zapewnienia obywatelom rzeczywistego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Zobacz także:

Prof. Maksymilian Pazdan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego

Jarosław Gowin nowym Ministrem Sprawiedliwości