Profesor Zbigniew Hołda –dr hab. nauk prawnych i prof. nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zmarł w wieku 59 lat w dniu 19 maja 2009 roku.

Zbigniew Hołda urodził się 15 marca 1950 roku. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Marii Curii -Skłodowskiej w Lublinie. Był kierownikiem Zakładu Prawa i Polityki Penitencjarnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także członkiem zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i członkiem Komisji Prawniczej Polskiej Akademii Umiejętności.

W 1980 i 1981 roku był cenionym doradcą Solidarności, w stanie wojennym został internowany. W latach 80-tych czynnie wspierał opozycję demokratyczną.

W wolnej Polsce z wielką energią działał na rzecz dostosowania polskiego systemu prawnego i penitencjarnego do standardów europejskich.
W latach 1989-1997 pracował w Komisji ds. Reformy Prawa Karnego, a w latach 1999-2000 w Zespole ds. Nowelizacji Kodyfikacji Karnej przy ministrze sprawiedliwości.

Zbigniew Hołda był laureatem nagrody ProBono, przyznawanej przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych. Nagrodę otrzymują osoby, które świadczą bezinteresowną pomoc potrzebującym.


W 2009 roku Prof. Hołda został laureatem Nagrody Tolerancji, która ma wymiar europejski, ponieważ jest przyznawana przez polskie, niemieckie, francuskie - a od tego roku także hiszpańskie - organizacje zajmujące się monitoringiem i lobbingiem na rzecz przestrzegania praw osób homo-, bi- i transseksualnych.
Prof. Zbigniew Hołda wielokrotnie występował w obronie praw człowieka, również przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Od lat jako adwokat prowadził tzw. sprawy precedensowe, w których wyrok może spowodować nową, bardziej przyjazną interpretację prawa.
Za swoją działalność Hołda otrzymał także Złoty Paragraf przyznawany przez "Gazetę Prawną" oraz Nagrodę Tolerancji przyznawaną przez europejskie organizacje LGBT.

Patronował Programowi Spraw Precedensowych, który był prowadzony przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Występował przed Trybunałem Konstytucyjnym w obronie praw, które są istotne z punktu widzenia interesu publicznego. Takimi kwestiami było prawo do organizowania zgromadzenia spontanicznego, przeludnienie w polskich więzieniach czy obserwacja psychiatryczna podejrzanego w trakcie postępowania karnego. Profesor Hołda przyczynił się też do podejmowania interwencji w sądach powszechnych.

Był wybitnym prawnikiem, adwokatem, dr hab. nauk prawnych, prof. nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie.

Pogrzeb zmarłego w środę prof. Zbigniewa Hołdy - znanego prawnika i znawcy praw człowieka - odbędzie się w poniedziałek 25 maja. Prof. Zbigniew Hołda zostanie pochowany o godz. 15 na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.





Anna Sergiej