Przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt ustawy deregulacyjnej, której głównym celem jest zniesienie barier w dostępie do niektórych zawodów ma objąć także profesje prawnicze.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.

Do pierwszej transzy wybranych zostało 49 zawodów. Jednocześnie, w Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczęły się już prace nad projektem ustawy, który ułatwiłby dostęp do kolejnych 180 zawodów. Oznaczałoby to, że obie ustawy deregulacyjne objęłyby w sumie około 230 zawodów, co stanowi ponad 60% wszystkich obecnie regulowanych w Polsce profesji. Według szacunków ekspertów, deregulacja może zwiększyć zatrudnienie w tych zawodach o 15-20%.

Deregulacja nie ominie także zawodów prawniczych. Jakie zmiany czekają zatem profesje prawnicze?

Adwokat i radca prawny

W przypadku zawodu adwokata i radcy prawnego planowane jest skrócenie do 3 lat okresu "stosowania prawa" wymaganego do dopuszczenia do egzaminu zawodowego. Nastąpić ma także likwidacja części testowej tego egzaminu. Zniesiony zostanie także obowiązek powołania zastępców członków komisji egzaminacyjnej.

Zobacz: Mniej barier dla kandydatów na aplikantów

Komornik

W przypadku zawodu komornika ma nastąpić przede wszystkim skrócenie czasu trwania aplikacji komorniczej z 2 lat do 1,5 roku. Planowane jest także zmienienie punktacji egzaminu wstępnego na aplikację przez dostosowanie go do zasad obowiązujących na egzaminach na inne aplikacje prawnicze.

Ponadto projekt resortu przewiduje likwidację części ustnej egzaminu komorniczego oraz zmiany punktacji z części pisemnej. Skrócony ma zostać także z 5 do 3 lat staż „stosowania prawa”, który uprawnia do zdawania egzaminu komorniczego bez aplikacji komorniczej. Planowana jest także rezygnacja z obowiązkowych badań psychologicznych kandydatów na komorników.

Zobacz: Mniej barier dla przedsiębiorców od 2012 roku

Notariusz

W przypadku zawodu notariusza przygotowany w resorcie projekt przewiduje, aby z wymogów odbycia aplikacji notarialnej, złożenia egzaminu notarialnego i minimalnego okresu 2 lat pracy w charakterze asesora notarialnego zwolnione zostaną osoby wykonujące zawód komornika przez okres 3 lat o ile posiadają wykształcenie prawnicze. Z kolei w stosunku do adwokatów, radców prawnych lub radców Prokuratorii Generalnej zakłada się zniesienie wymogu minimalnej 3 letniej praktyki.

Ponadto do 3 lat skrócone zostaną okresy "stosowania prawa" uprawniające do przystąpienia do egzaminu notarialnego. Zmiany obejmą także aplikację notarialną. Ma być ona skrócona z 2 lat i 6 miesięcy do 2 lat, a likwidacji ma ulec część testowa egzaminu notarialnego.

Zobacz: RPO w sprawie ograniczenia barier w korzystaniu z praw wyborczych

Syndyk

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, aby opłaty za egzamin państwowy na licencję syndyka zostały zmniejszone. Kandydaci na syndyków nie będą musieli także przedstawiać zaświadczenia z Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Projektowane zmiany odstępują również od obowiązku przedstawiania przez kandydatów na syndyków zaświadczeń lekarskiego i psychologicznego.

Paulina Szewioła

Źródło: MS

Zobacz także:

Ograniczenie barier dla tłumaczy przysięgłych

Deregulacja dostępu do 49 zawodów