Egzaminy wstępne na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną odbędą się w dniu 24 września 2011 roku, ale już w sierpniu chętni muszą złożyć zgłoszenie o przystąpieniu do egzaminu.To już ostatni dzwonek.

W dniu 10 sierpnia upływa termin na złożenie dokumentów dla osób chętnych do odbycia aplikacji radcowskiej, adwokackiej i notarialnej. Jest to termin, który nie podlega przywróceniu, dlatego kandydaci, jeżeli poważnie myślą o walce o miejsce na z jednej z powyższych aplikacji muszą się w nim zmieścić, w przeciwnym przypadku mogą próbować swoich sił najwyższej za rok.

Rejestracja on-line

Przed złożeniem dokumentów (osobiście lub pocztą) osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu wstępnego winny uprzednio zarejestrować się na stronie internetowej wybranej Okręgowej Izby Radców Prawnych lub Okręgowej Rady Adwokackiej, oczywiście jeżeli takowa prowadzi rejestrację on-line. Łatwo jest to zweryfikować wchodząc na jej stronę internetową lub kontaktując się telefonicznie. W Warszawie zarówno chętni na aplikację radcowską jak i adwokacką mają udostępnioną platformę do takiej rejestracji.

Zobacz: Rusza rejestracja on-line na egzamin wstępny na aplikację adwokacką



Zobacz: Rejestracja on - line na egzamin wstępny na aplikację radcowską ruszyła

Dokumenty

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz. U. Nr 106, poz. 622, z późn. zm.), która nowelizując m.in. ustawę z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.), ustawę z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, z późn. zm.) oraz ustawę z dnia 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158, z późn. zm.), wprowadziła zmiany w zakresie dokumentów wymaganych do zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną.

Zobacz: Dokumenty kandydatów na aplikantów

W związku z tym, zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na te aplikacje, składane od dnia 1 lipca 2011 r., powinny m.in. zawierać kopię dokumentu potwierdzającego ukończenie wyższych studiów prawniczych w Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskania uzyskanie tytułu magistra lub zagranicznych studiów prawniczych uznanych w Rzeczypospolitej Polskiej, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu magisterskiego.

Zniesiony został również obowiązek przedkładania, wraz ze zgłoszeniami składanymi od dnia 1 lipca 2011 r., informacji o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

Wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2010 r.

Na podstawie art. 75b ust. 6 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2009 Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) w zw. z art. 332 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65 z późn. zm.) Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2011 r.

Zobacz: Wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2010 r.

Przygotowanie do egzaminu

Nauka poprzez rozwiązywanie testów jest szczególnie przydatna w odniesieniu do egzaminów konkursowych na aplikacje, gdyż właśnie taką formę będzie miał sprawdzian. Jest to dobry sposób zweryfikowania swojego stanu wiedzy. Proponujemy zatem sprawdzenie swojej wiedzy poprzez rozwiązywanie testów dostępnych TUTAJ .

Przydatnym okazać się może także "Poradnik dla przyszłych aplikantów", który ma na celu wskazanie zdającym tego na co powinni zwrócić uwagę podczas przygotowań do egzaminu na aplikacje. Udostępniamy go wszystkim kandydatom nieodpłatnie TUTAJ.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Nowe formy szkolenia aplikantów

Mniej barier dla kandydatów na aplikantów