W wydanej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że wydatków związanych z uzyskaniem uprawnień zawodowych adwokata nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Wydatki związane ze szkoleniem w ramach odbywanej aplikacji adwokackiej, nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów- czytamy w interpretacji indywidualnej (IPPB1/415-496/12-2/AM).

Dla uzyskania takiego statusu, konieczne jest przede wszystkim zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów- wskazuje dokument.

Zobacz: Akty prawne na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2012 r.

Wnioskodawca w latach 2007-2011 poniósł koszty aplikacji radcowskiej, w tym czasie pracując na podstawie umowy o pracę. Natomiast w dniu 25 października 2011 r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w formie kancelarii adwokackiej, której przedmiotem jest działalność prawnicza.

Z interpretacji wynika jednak, że pomimo, iż Wnioskodawca w latach wcześniejszych, czyli przed rozpoczęciem prowadzenia działalności, poniósł wydatki związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych adwokata, to nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zobacz:Testy na aplikacje

Przedmiotowe wydatki nie spełniają, bowiem przesłanek, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Skoro wydatki zostały poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ich poniesieniem a uzyskiwaniem przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie- czytamy w dokumencie.

Zatem koszty związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych adwokata poniesione przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej nie mogą obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 lipca 2012 r., IPPB1/415-496/12-2/AM.

Zobacz także:

Aplikacje 2012 - informacje

TK: Komornikiem można zostać bez aplikacji