Ministerstwo Sprawiedliwości po raz kolejny zorganizowało Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. W ramach akcji udzielonych zostało 2761 porad prawnych i psychologicznych.

Jak informuje resort sprawiedliwości działające w poszczególnych województwach Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przekazały informację dotyczącą podjętych przez nie działań w ramach akcji. Przyjrzyjmy się zatem jak wyglądała pomoc w poszczególnych województwach.

Jak pomagano w województwie dolnośląskim?

W tym województwie w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zaangażowane podmioty udzieliły łącznie 24 porady psychologiczne i prawne. Z czego na kontakt osobisty zdecydowały się tam 52 osoby, niewiele więcej, bo 54, wybrało kontakt telefoniczny. Mailowo z pomocy skorzystało 12 osób, a na kontakt w Izbie Komorniczej zdecydowało się 6. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie, przestępstwa gospodarcze oraz pobicia.

Jak wyglądała pomoc w województwie kujawsko-pomorskim?

W ramach akcji zostało łącznie udzielonych 235 porady psychologiczne i prawne. Z danych wynika, że na kontakt osobisty zdecydowały się 103 osoby, a kontakt telefoniczny preferowały 132.

Pomoc w województwie lubelskim i łódzkim

W województwie lubelskim zostało łącznie udzielonych 146 porad psychologicznych i prawnych, a niewiele więcej bo 202 porady odnotowano w województwie łódzkim.

Jak pomagano w województwie lubuskim ?

W czasie trwania akcji zostało łącznie udzielonych 91 porad. Ich zakres obejmował m.in. przemoc w rodzinie, znęcanie, rozpowszechnianie danych osobowych przez Internet bez wiedzy, jak również nękanie tzw. stalking.

Pomoc w województwie małopolskim

W czasie obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw dyżury w tym regionie pełniło łącznie 70 specjalistów. Łącznie w siedzibie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krakowie w czasie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw udzielono 165 porad, w tym aż 140 osoby wybrały kontakt osobisty, jedynie 12 zdecydowało się na poradę telefoniczną, a z porady e-mail skorzystało 13.

Jak pomagano na Mazowszu?

W ramach obchodów konsultacji w tym regionie udzielali prokuratorzy, aplikanci adwokaccy, radcowie prawni, adwokaci, prawnicy, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zostało łącznie udzielonych 88 porad psychologicznych i prawnych.

Pomoc w województwie opolskim

Podczas akcji zostało łącznie udzielonych 81 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego oraz prawa karnego.

Jak pomagano w podkarpackim ?

W tym regionie łącznie udzielono 102 porady, w tym na kontakt osobisty zdecydowało 67, telefoniczny 32, a mailowy 3.

Pomoc na Podlasiu , Pomorzu i Śląsku

W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom w województwie podlaskim zostały łącznie udzielone 141 porady psychologiczne i prawne, w województwie pomorskim 337, a z kolei w województwie śląskim 209, a ich zakres obejmował m.in. przemoc w rodzinie.

Jak pomagano w województwie świętokrzyskim?

W czasie trwania akcji udzielono 255 porad w tym na kontakt osobisty zdecydowały się 199 osoby , a na telefoniczny 51. Tylko 5 kontaktowało się elektronicznie. Dominującym problemem zgłaszanym przez klientów była przemoc w rodzinie, uzależnienia bliskiej osoby, eksmisje oraz rozwody. Ponadto wiele osób zgłaszało problemy z uregulowaniem widzeń z dziećmi.

Pomoc w województwie warmińsko-mazurskim

W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 271 porad, z których 153 udzielonych zostało przy osobistej wizycie w ośrodku, z porad e-mail skorzystało 27 osób a telefonicznie skontaktowało się 87. Zakres porad prawnych obejmował głównie m.in. przestępstwa przeciwko mieniu.

Jak pomagano w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim ?

W województwie wielkopolskim ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 194 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przestępstwa gospodarcze, konflikty sąsiedzkie oraz konflikty rodzinne, jak również błędy w sztuce lekarskiej. Z kolei w zachodniopomorskim łącznie udzielono 120 porad a ich zakres obejmował m.in. przemoc w rodzinie oraz przestępstwa przeciwko mieniu.

Obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw były dobrą okazją dla pokrzywdzonych do uzyskania w krótkim czasie kompleksowej pomocy. W ocenie resortu sprawiedliwości dobrym rozwiązaniem okazało się włączenie w obchody przedstawicieli różnych zawodów, z którymi mają do czynienia pokrzywdzeni, w związku z popełnieniem na ich szkodę przestępstwa.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Działania na rzecz poprawy sytuacji osób pokrzywdzonych

SN: Przemoc wobec osoby i gwałt na niej oznacza to samo