Egzaminy dla przyszłych adwokatów i radców prawnych cieszą się w tym roku rekordowym zainteresowaniem. O tytuły zawodowe ubiega się bowiem blisko 7500 tysięcy osób.

Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że do egzaminów łącznie przystąpiło około 7500 osób. Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło około 2600 chętnych z czego około 2510 kandydatów to osoby po odbyciu aplikacji, a 90 bez odbycia aplikacji. Z kolei wniosek o dopuszczenie do egzaminu radcowskiego złożyło 4900 chętnych z czego około 4600 kandydatów to osoby po odbyciu aplikacji, a 300 bez odbycia aplikacji.

Zobacz: Egzaminy adwokackie i radcowskie zakończone

W pierwszym dniu egzaminu tj. 19 marca, kandydaci rozwiązywali test składający się ze 100 pytań. Natomiast w kolejnych trzech dniach, kandydaci na radców prawnych i adwokatów - na podstawie opracowanych na potrzeby egzaminu akt lub opisów stanów faktycznych - rozwiązują zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego oraz gospodarczego i administracyjnego.

W skali całego kraju egzaminy przeprowadzane są łącznie przez 104 komisje egzaminacyjne, w tym 37 komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego oraz 67 komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego.

Zobacz: Testy na egzaminy zawodowe

Od 2011 roku kandydaci do uzyskania prawniczych tytułów zawodowych mają możliwość weryfikacji swojej wiedzy rozwiązując zadania egzaminacyjne przy pomocy komputerów. Zdecydowana większość zdających, bo 98% osób przystępujących do egzaminu adwokackiego i 97% osób przystępujących do egzaminu radcowskiego, z niej skorzystała.

Podczas tegorocznych egzaminów po raz pierwszy zostały wprowadzone udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Czas trwania każdej części egzaminu zawodowego został wydłużony o połowę w przypadku zdającego będącego osobą niepełnosprawną, który wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu złożył stosowne dokumenty, potwierdzające niepełnosprawność i wynikające z niepełnosprawności trudności w dokonywaniu w toku egzaminu czynności technicznych.W tym roku skorzystanie z powyższego udogodnienia zadeklarowały 4 osoby niepełnosprawne.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

TK: Likwidacja ustnych egzaminów adwokackich zgodna z konstytucją