Samorząd radców prawnych zastanawia się nad stworzeniem zupełnie nowego modelu aplikacji. Prawnicy chcą, aby była ona atrakcyjna dla absolwentów prawa. Krajowa Rada Radców Prawnych rozważa, więc skrócenie aplikacji i oparcie jej na systemie punktowym.

Ministerstwo sprawiedliwości szeroko promuje swoją koncepcję wprowadzenia jednego, wspólnego i dwupoziomowego egzaminu na wszystkie aplikacje prawnicze.

Projekt ministerstwa

Zdanie poziomu podstawowego egzaminu wstępnego będzie umożliwiało udzielanie pomocy prawnej w ograniczonym zakresie, tzn. sporządzania pism procesowych, opinii prawnych, czy reprezentowanie strony przed sądami powszechnymi niższej instancji, w niektórych kategoriach spraw. Osoby , które zdecydują się podejść do rozszerzonej wersji sprawdzianu i pozytywnie go przejdą, będą miały podstawę do ubiegania się o przyjęcie na aplikację. Przewidywany jest także egzamin II stopnia , który zastąpi dotychczasowy egzamin zawodowy. Osobami uprawnionymi do podejścia do tego egzaminu będą aplikanci korporacyjni, osoby z 5-letnia praktyką prawniczą, oraz doktorzy nauk prawnych. Założenia projektu, a także organizacyjne problemy z wyszkoleniem tak dużej rzeszy adeptów prawa oraz wycofywanie się sędziów z prowadzenia szkoleń, powodują konieczność zmian w systemie kształcenia aplikantów adwokackich i radcowskich.

Radcowie dyskutują nad nowym modelem szkolenia

Krajowa Rada Radców Prawnych (KRRP) debatuje nad zupełnie nowym modelem aplikacji.

- Chcemy, aby aplikacja, jako alternatywa dla pięcioletniego stażu pracy w zawodzie, stanowiła atrakcyjną drogę do zawodu prawniczego- mówi Maciej Bobrowicz, prezes KRRP.

Z tego względu, samorząd radcowski rozważa skrócenie czasu trwania aplikacji. Jednym z dyskutowanych podczas ostatniego posiedzenia KRRP, rozwiązań jest skrócona aplikacja opierająca się na systemie punktowym.

- Zajęcia dzieliłby się na obowiązkowe, np. prawo karne czy cywilne oraz nieobowiązkowe np. prawo prasowe czy prawo autorskie. Aplikanci mogliby się szkolić także w zakresie umiejętności miękkich (soft skills) jak zarządzanie kancelarią czy też komunikacja z klientem- wyjaśnia Maciej Bobrowicz.

Pod koniec każdego semestru aplikacji, młodzi prawnicy musieliby się legitymować uzyskaniem wymaganej liczby punktów. Zajęcia miałyby przede wszystkim wymiar praktyczny. Polegałyby więc w większości na symulacjach rozpraw oraz rozwiązywaniu kazusów. Wiedzę teoretyczną mogliby zdobywać za pomocą e-learningu, w oparciu o przekazane przez samorząd skrypty i podręczniki oraz dostęp do Internetu.

Założeniem jest, że nowy model aplikacji nie może kosztować więcej niż obecnie.

Obowiązek kształcenia ustawicznego

Podczas posiedzenia członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych przyjęli szczegółowe zasady obowiązkowego doskonalenia zawodowego. Tu także ma obowiązywać system punktowy. Punkty będą przyznawane za udział w szkoleniach, prowadzenie szkoleń, czy też publikacje. Każdy radca będzie musiał uzyskać określoną liczbą punktów w ciągu trzech lat.

Podnoszenie kwalifikacji to dziś, zgodnie z decyzjami naszego listopadowego zjazdu, obowiązek radców prawnych – podkreśla Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Także Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), w trosce o jakość świadczonej pomocy, zobowiązała państwa członkowskie do wprowadzenia obowiązku doskonalenia zawodowego prawników świadczących pomoc prawną. Obowiązek ciągłego doszkalania się mają oczywiście także adwokaci.

Kompleksowa regulacja rynku

Na posiedzeniu KRRP dyskutowano również nad zasadnością rozwiązań, które pozwoliłyby na wprowadzenie jednolitych regulacji świadczenia pomocy prawnej. Radcy zauważają bowiem, że rozpoznawalność przez konsumentów grup zawodowych prawników jest zbyt mała.

- W sytuacji, gdy wejdą w życie przepisy o państwowych egzaminach prawniczych, regulacja taka wydaje się niezbędna. Na rynku funkcjonować bowiem będą radcy prawni, adwokaci, osoby świadczące usługi prawne na podstawie ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz prawnicy, którzy zdadzą państwowy egzamin I stopnia – uważa Maciej Bobrowicz.

Katarzyna Rychter