Aplikacja legislacyjna to propozycja dla tych, którzy chcą pracować w departamentach prawnych ministerstw i uczestniczyć w procesie tworzenia prawa. Do tej pory aplikacja była prowadzona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nowe Rozporządzenie, które wejdzie w życie 13 września ustala, że teraz ma być ona prowadzona przez Rządowe Centrum Legislacji.

O przyjęcie na aplikację mogą ubiegać się osoby mające wykształcenie prawnicze, będące członkami korpusu służby cywilnej lub pracownikami urzędów państwowych i skierowane na nią przez kierownika urzędu, w którym są zatrudnione.

Zakres tematyczny aplikacji

Rozporządzenie z 27 sierpnia 2008 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej ustala iż aplikacja legislacyjna ma być prowadzona przez Rządowe Centrum Legislacji. Będzie podzielona na dwa pięciomiesięczne semestry, pierwszy semestr rozpoczyna się we wrześniu. Ma obejmować wykłady i konwersatoria oraz zadania praktyczne wyznaczane przez kierownika studiów lub patrona. Zadania praktyczne mają polegać w szczególności na opracowywaniu projektów aktów prawnych, założeń, stanowisk prawno-legislacyjnych do projektów aktów prawnych. W roku, którym rozpoczyna się aplikacja, kierownik przekaże prezesowi Rządowego Centrum Legislacji - nie później niż do 31 maja w I cyklu i do 31 grudnia w II cyklu - informacje o przyjmowaniu zgłoszeń na aplikacje.

Przedmiot wykładów

Przedmiotem wykładów i konwersatoriów będą z uwzględnieniem odrębności gałęzi prawa i dyscyplin prawniczych: źródła prawa w Rzeczypospolitej Polskiej, metodyka pracy legislacyjnej, procedura prawodawcza, wybrane problemy legislacyjne podstawowych gałęzi prawa, standardy tworzenia prawa w państwie prawnym, prawo Unii Europejskiej i harmonizacja prawa polskiego z prawem Unii Europejskiej, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i orzecznictwo sądowe.

Zadania praktyczne polegają w szczególności na opracowywaniu, pod kierunkiem prowadzącego wykład lub konwersatorium albo patrona projektów aktów prawnych, założeń projektów aktów prawnych, stanowisk prawno-legislacyjnych do projektów aktów prawnych.

Prezes Rządowego Centrum Legislacji określa każdorazowo limit przyjęć na aplikację, biorąc pod uwagę potrzeby urzędów oraz warunki organizacyjne i finansowe aplikacji.

Kwalifikacje do odbycia aplikacji

Po przeprowadzeniu rozmów wstępnych z kandydatami komisja ustala listę osób zakwalifikowanych do odbycia aplikacji, biorąc pod uwagę wymagania wynikające z przepisów, a także liczbę lat pracy kandydata, w tym liczbę lat pracy związanej z legislacją, oraz potrzeby urzędów kierujących do odbycia aplikacji.

Kierownik aplikacji wyznacza aplikantowi patrona spośród osób mających wykształcenie prawnicze i co najmniej 5-letni staż pracy związanej z legislacją oraz aktualnie wykonujących pracę związaną z legislacją. Do obowiązków patrona należy zapoznanie aplikanta z podstawowymi zadaniami w legislacji.

Wykłady i konwersatoria odbywają się w wyznaczony przez kierownika aplikacji jeden dzień w tygodniu. Do obowiązków aplikanta należy uczestniczenie w wykładach i konwersatoriach oraz wykonywanie zadań wskazanych prze patrona. W razie niewykonywania przez aplikanta jego obowiązków kierownik aplikacji może postanowić o skreśleniu go z listy aplikantów, powiadamiając o tym urząd, który skierował aplikanta na aplikację.

Egzaminy końcowe

Przed dopuszczeniem do egzaminu patron sporządza opinię o aplikancie zawierającą informację o postępach aplikanta oraz jego przydatności do pracy legislacyjnej.

Aplikacja kończy się egzaminem pisemnym oraz ustnym, składanym przed komisją egzaminacyjną. Osoba, która opuściła więcej niż 10 dni zajęć, bez względu na przyczynę nieobecności jest skreślana z listy aplikantów.

Egzamin pisemny polega na opracowaniu projektu aktu prawnego wraz z uzasadnieniem oraz na opracowaniu stanowiska prawno-legislacyjnego do projektu aktu prawnego. Podczas egzaminu pisemnego aplikanci mogą posługiwać się tekstami aktów prawnych oraz zbiorami orzeczeń i komentarzami. Egzamin odbywa się pod nadzorem kierownika aplikacji oraz osoby wyznaczonej przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej spośród pozostałych członków komisji egzaminacyjnej.

Egzamin ustny obejmuje sprawdzenie wiedzy aplikanta, a odbywa się przed komisją egzaminacyjną w obecności patrona aplikanta.

Komisja egzaminacyjna ocenia łącznie wyniki egzaminu pisemnego i ustnego, podejmując w głosowaniu tajnym uchwałę większością głosów. W razie niedostatecznego wyniku egzaminu kończącego aplikację, można zdawać go ponownie tylko jeden raz, nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

Aplikacja edycji 2008/2009 jest kontynuowana według dotychczasowego planu zajęć oraz z udziałem dotychczasowych patronów. Drugi semestr aplikacji edycji 2008/2009 będzie prowadzony przez Rządowe Centrum Legislacji.

Rozporządzenie z dnia 27 sierpnia 2008 r. w sprawie aplikacji legislacyjnej (Dz. U. z dnia 29 sierpnia 2008 r.) wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Anna Sergiej