„Porozmawiaj z notariuszem o spadkach” to hasło tegorocznej akcji społecznej notariatu, która stwarza możliwość uzyskania bezpłatnych porad notariuszy na tematy związane z dziedziczeniem, spadkami czy testamentem.

Prawo spadkowe to gałąź prawa cywilnego, która cieszy się sporym zainteresowaniem społeczeństwa. Świadczą o tym zarówno pytania zadawane w kancelariach, jak i listy napływające do redakcji pism poradnikowych. Jednocześnie notariusze zauważają, że w społeczeństwie nadal pokutuje wiele mitów związanych ze spadkobraniem.
Wiele osób sądzi przykładowo, że może w testamencie zapisać konkretne składniki majątku poszczególnym spadkobiercom tymczasem polskie prawo nie przewiduje takiej instytucji, dlatego inicjatywy takie jak ta są niezwykle pożądane.
Termin akcji
„Dzień otwarty notariatu” odbędzie się w sobotę 27 listopada 2010 roku w 12 miastach Polski. W godzinach od 10.00 do 16.00 rejenci rozwieją wątpliwości odnośnie instytucji prawa spadkowego. Notariat w ten sposób otwiera się dla społeczeństwa i stawia sobie ambitny cel rozwiania mitów związanych ze spadkobraniem.
Organizatorzy akcji podkreślają, iż kładą nacisk na uzmysłowienie pewnej skali problemu jakim jest brak lub niedostateczna wiedza społeczeństwa związana z dziedziczeniem
Punkty spotkań z notariuszami
W centralnych punktach miast (np. Międzynarodowe Centrum Kultury na krakowskim Rynku, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Pałac Prymasowski w Warszawie) dyżurować będą notariusze i asesorzy. Odpowiedzą na wszelkie pytania związane ze sprawami spadkowymi. Na miejscu będą też dostępne informacyjne ulotki.
Miejsca gdzie można będzie uzyskać informacje:

Białystok, NOT, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2Gdańsk, Teatr Wybrzeże, ul. Św. Ducha 2Katowice, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Rynek 10Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25Lublin, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. G. Narutowicza 4Poznań, Galeria Malta, ul. Abpa A. Baraniaka 8Rzeszów, Wojewódzki Dom Kultury, ul. S. Okrzei 7Szczecin, Budynek Buchalter, Al. Wojska Polskiego 83Toruń, Dom Harcerza, Rynek Staromiejski 7Warszawa, Pałac Prymasowski, ul. Senatorska 13/15Wrocław, Hotel Orbis Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 7

Łódź, Izba Notarialna w Łodzi przy ul. Narutowicza 119 A.



„Nowości” w prawie spadkowym
W ostatnich latach pojawiły się nowe instytucje prawne do których zaliczyć należy poświadczenie dziedziczenia. Umożliwia ono potwierdzenie praw do spadku bez konieczności czekania na sądowe stwierdzenie nabycia spadku. Do powyższej czynności zwykle wystarczy jedna wizyta w kancelarii notarialnej. Wygoda i prostota tego rozwiązania sprawiają, że szybko zdobywa popularność, notariusze dostrzegają jednak potrzebę upowszechniania wiedzy o tej instytucji.
Bliźniacze akcje samorządu adwokatów i radców prawnych
W dniu 6 listopada 2010 roku zakończyła się akcja „Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich” organizowana przez Naczelną Radę Adwokacką. Z pomocy adwokatów i aplikantów adwokackich skorzystało ok. 13 tysięcy potrzebujących ze 194 miejscowości. Ponadto warto przypomnieć, iż w roku 2010 Adwokatura zorganizowała wyjątkowo dużo akcji społecznych o charakterze pro publico bono. Oprócz ogólnopolskich dni bezpłatnych porad były to bezpłatne akcje będące odpowiedzią na dramatyczne wydarzenia, takie jak wiosenne i letnie powodzie, katastrofa smoleńska, wypadki autokaru pod Berlinem i busa pod Nowym Miastem.
W dniach 19-23 kwietnia 2010 roku samorząd radców prawnych zorganizował akcję „Niebieski parasol” polegającą na udzielaniu bezpłatnych informacji prawnych wszystkim potrzebującym w 42 miastach Polski. Z kolei w dniach 29 września-1 października 2010 miała miejsce akcja „Niebieski Parasol dla Biznesu”, której hasłem było maksyma „ Prawo bliżej przedsiębiorcy”. Grupą docelową tej inicjatywy byli mikroprzedsiębiorcy, najliczniejsza grupa wśród polskich przedsiębiorców, która - ze względu na swoją specyfikę oraz zróżnicowanie w profilu świadczonych usług – boryka się z wieloma problemami natury prawnej.
„Żeby prawnik nie był strażakiem
Prezes KRRP Maciej Bobrowicz podczas prezentacji projektu "Świadomy swoich praw obywatel" podkreślił, "iż w Polsce mamy doczynienia z systemem reaktywnym, a prawnik pełni w nim rolę przysłowiowego „strażaka”, dlatego inicjatywy społeczne wszystkich samorządów mające na celu nie tylko udzielanie porad ale przede wszystkim edukację prawną obywateli, są tak pożądane.
Warto zatem skorzystać ze stworzonej przez notariat sposobności gdyż w wielu przypadkach najlepszym sposobem uregulowania spraw majątkowych jest dokonanie czynności inter vivos.

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Świadomość prawna obywateli priorytetem

E-justice zwiększy świadomość prawną społeczeństwa UE

Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?