Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Zawarte w niej rozwiązania mają usprawnić wymianę informacji między polską administracją podatkową, a jej odpowiednikami z innych państw członkowskich UE.

Nowe przepisy wdrażają dyrektywę unijną z 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania.

Jak deklarują projektodawcy, nowelizacja nie nakłada na podatników żadnych nowych obowiązków. Nakłada natomiast na organy podatkowe obowiązek współpracy ze swoimi odpowiednikami w krajach UE, polegającej na wymianie istotnych informacji dotyczących podatków, które stanowią dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego.

Wymianie nie będą podlegały jednak informacje o podatku VAT, cłach i podatku akcyzowym, a także o składkach na ubezpieczenie społeczne, opłacie skarbowej, należnościach wynikających z umów, w tym wynagrodzeniach za usługi użyteczności publicznej.

Zobacz: Premier zapowiada rewizję janosikowego

Nowelizacja wprowadza również nowe warunki korzystania z pomocy organów podatkowych innych państw członkowskich przy doręczaniu pism. Będzie to możliwe wówczas, gdy doręczenie pocztą lub elektronicznie nie będzie możliwe lub będzie utrudnione.

Nowe przepisy upraszczają także zasady wszczynania i prowadzenia jednoczesnych kontroli podatnika w kraju i za granicą.

Nowelizacja umożliwi również tzw. upoważnionym przedstawicielom obcej władzy, przebywanie w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej w Polsce. Dopuszcza też ich obecność w postępowaniach podatkowych i kontrolnych.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Budżet na 2013 rok znowelizowany