Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada, że publiczne znieważenie lub poniżenie konstytucyjnych organów RP o charakterze zbiorowym czyli np. Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Trybunału Konstytucyjnego - nie będzie karane.

Rząd przyjął projekt, który uchyla art. 226 par. 3 Kodeksu karnego, który przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat za publiczne znieważenie lub poniżenie organu konstytucyjnego RP.

Wykreślenie tego przepisu doprowadzi do tego, że znieważenie konstytucyjnych organów będzie wciąż ścigane,ale w oparciu o inną podstawę prawną.

Po zmianach Sejm, Senat, rząd oraz inne instytucje będą chronione przepisami dotyczącymi znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz przepisami ogólnymi, dotyczącymi osób fizycznych. Dotyczy to także m.in. policjantów i nauczycieli.

Zobacz: Proces blogera z Mosiny zakończony

Zmiana nie dotyczy prezydenta RP, któremu przysługuje ochrona z art. 135 Kodeksu karnego.

"Powodem uchylenia tego przepisu jest powszechne uznanie prawa do krytyki organów demokratycznego państwa i pełnego wyrażania poglądów na temat ich funkcjonowania. Również z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że funkcjonowanie demokratycznego społeczeństwa wymaga, aby granice dopuszczalnej krytyki dotyczące polityków były szersze niż w przypadku osób prywatnych"- czytamy w komunikacie po posiedzenie Rady Ministrów.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Twórca portalu Antykomor.pl skazany